İGF

Online harcamalar yüzde 45 arttı

E-Ticaret Etki Analizi 2020 Raporu’na göre, geçtiğimiz yıl dünyada internet kullanan her 5 kişiden 4’ü e-ticaret yaptı. Rapora göre, 2020 yılında Türkiye’de harcamalar 226 milyar TL’ye ulaştı.

BURSA (İGFA) – Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Deloitte Digital tarafından hazırlanan TÜBİSAD Ekonominin Dönüştürücü Gücü: E-Ticaret Etki Analizi 2020 raporuna göre, e-ticarete katılan işletme sayısı 2015’ten bu yana yüzde 42 oranında arttı. E-ticaret harcamaları pandemi etkisiyle yüzde 45 oranında büyüdü.

Online alışverişlerin yüzde 63’ü mobil uygulamalar üzerinden yapıldığı gözlemlenen rapor, e-ticaretin tüketici algısına da ışık tuttu. Tüketicilerin yüzde 41’i sosyal medyanın online alışverişlerde ürün tercihlerini etkilediğini ifade ederken, e-ticaretin yüzde 63’ü mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirdiğini kaydetti.

Öte yandan işletmelerin yüzde 22’si internet satışları için ek istihdam oluşturdu. Giyim ürünleri, yüzde 85 oranla online’da en fazla alışveriş yapılan kategori olarak öne çıkarken, tüketicilerin en çok tercih ettiği e-ticaret kanalının yüzde 91 oranla e-ticaret pazar yerleri olduğu belirlendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu