İGF

Başkan Şahin: “Gastronomide halkı arkanıza almazsanız olmaz”

Gaziantep’te “Farm Network” kapsamında düzenlenen “Gaziantep’in Coğrafi İşaretlemedeki Başarısı ve Türkiye’nin Dünyadaki Yeri” paneline konuşmacı olarak katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gastronominin halkla birlikte yapılabileceğini söyledi.

GAZİANTEP (İGFA)- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde gerçekleşen Uluslararası Sürdürülebilir Gıda, Butik Tarım ve Biyoçeşitlilik Kongresi ve Gezisi “Farm Network” de Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gaziantep’in Coğrafi İşaretlemedeki Başarısı ve Türkiye’nin Dünyadaki Yeri” Paneline katıldı.

Türk Mutfağı Araştırmacısı-Şef Vedat Başaran moderatörlüğünde; Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Yavuz Tekelioğlu’nun da konuşmacı olduğu programda coğrafi işaret tescilinin önemi, ekonomiye katkısı, kültürel açısından değeri, yapılan çalışmalarda eksiklikler ve artılar ele alınırken Gaziantep’in tescilde kurumlar arası iş birliği ve yakaladığı başarı konu alındı

Panelde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, coğrafi işaretler ile gastoronomi alanındaki amaç ve bilincin halka da geçmesi gerektiğini aktardı. “Gastronomide halkı arkanıza almazsanız olmuyor” diyen Başkan Şahin, “Gastroantep’i bu sene ilçe bazlı yapacağız. İlçenin gıdası ve gıdaya dayalı sanayisi çok önemli. Bizim bunu artık iyice anlatmamız gerekiyor. İnanarak yaparsak aradaki farkı çok hızlı kapatıyoruz. Halkla birlikte bu yolculuğa gitmek çok önemli. Gençlerin gündemine girdi Gastroantep. Geçtiğimiz yıllarda yapılan festivalde binlerce genç çadıra girmek için bekliyordu. Şeflerin sunumunu izlemek lezzetleri tatmak istiyorlar. Gastronomi ile birlikte sadece ürün değil yemek için kullanılan malzemelerinde ekonomiye katkısı arttı ihracat payı büyüdü” diye konuştu.

Panelde ayrıca Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Yavuz Tekelioğlu ise konuşmasında Gaziantep’in tescilde çok iyi örgütlendiğini, 58 tescilin 53’ünün gastronomi ile ilgili olduğunun bilgisini verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu