İGF

Kilis’te seracılığa yeni bir bakış

KİYÜ’de “Topraksız Tarımda Sera ve Bitki Otomasyonu” Projesi tamamlandı. Uzaktan izleme ve kontrolün mümkün olabildiği sistem, seracılığa yeni bir bakış açısı getirdi.

KİLİS (İGFA) – Kilis 7 Aralık Üniversitesi (KİYÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinden Ercan Uygun, Celal Yapıcıoğlu, Fatih Başaran ve Mustafa Ceylan “Topraksız Tarımda Sera ve Bitki Otomasyonu” isimli bitirme projesini Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mikail Özçiloğlu danışmanlığında gerçekleştirdi.

Projeyle, bitkinin her türlü ortam ve besin elementi ihtiyaçlarının yetişme ortamına ve dönemine uygun olarak dokunmatik ekran üzerinden anlık olarak ayarlanabilmesi sağlandı. Sera ortamının ısısı ve nem miktarı, besin çözeltisinin EC ve pH değerleri ile tanktaki besin çözeltili suyun miktarı ve sıcaklığı sürekli olarak ölçülmekte, ölçülen değerler ile dokunmatik ekrandan girilen set değerler karşılaştırılarak bitkinin ihtiyacı olan ortam ve besin çözeltisi değerleri sağlanmakta ve sabit tutulmaktadır. Böylece bitkiler için ideal yetiştirme şartları sağlanmış olmaktadır.

Proje, aynı zamanda sistemin yapısını bozmadan küçük değişiklikleri bluetooth veya Wi-Fi üzerinden kontrol edilebilecek şekilde tasarlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu