İGF

Global iş dünyası liderler zirvesinde buluştu

Dünyanın dört bir yanından gelen 20 binden fazla iş dünyası lideri ve aralarında Birleşmiş Milletler, hükümetler, sivil toplum ve akademiden temsilcilerin yer aldığı sürdürülebilirlik liderleri küresel salgının ardından daha iyi bir geleceği inşa etmek için UN Global Compact Liderler Zirvesi’nde buluştu.

İSTANBUL (İGFA) – Global Compact Türkiye, iş dünyasında çeşitlilik ve kapsayıcılık uygulamalarının görüşüldüğü küresel oturumda ve SKA inovasyonuna dair iyi örneklerin paylaşıldığı bölgesel oturumda yer aldı. 

Global Compact Türkiye Çevre Çalışma Grubu Eşbaşkanı Ebru Tüzecan moderatörlüğünde Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, Kibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı ve Vestel Grup Şirketleri CEO’su Turan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen İş Dünyası Plastik Girişimi: Taahhütlerin Ötesine Geçmek başlıklı oturumda, Girişimde yer alan şirketler taahhüt verme sürecindeki deneyimleri paylaşıldı. 

Responsible Business: Diversity and Inclusion at Worksplace” oturumunda Global Compact Türkiye Başkan Yardımcısı ve Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Çalışma Grubu Eşbaşkanı Demet İkiler yer aldı. Türkiye’nin çok çeşitli kimlikleri kapsayan bir ülke olduğunu, farklı nedenlerle bulundukları ülkeleri terk etmek zorunda kalan önemli bir sığınmacı nüfus ile birlikte geçici koruma statüsü ile 5 milyon Suriyelinin yaşadığını belirten Demet İkiler, çeşitlilik ve kapsayıcılık kavramının bölge ve ülkelere göre farklılık gösterdiğini belirtti. Kurumların bu alanda ilerleme kaydedebilmesi için bilmediklerini öğrenerek; gelişme kaydetmesi gereken alanların farkına vararak, liderliğin bu konuyu sahiplenerek stratejiye dahil ettiğinde kurumsal kültürü de değiştirebileceğini söyledi.

Zirvenin ikinci günü gerçekleştirilen diğer bir panel olan “Capitalizing on Innovation to fast-track SDGs in Eastern Europe” başlıklı bölgesel oturumda Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Uçar ise devletlerin, şirketlerin ve insanların ortak hareket etmesi gerektiğini belirtti. Uçar “İnovasyon, Unilever’de bizim en büyük stratejimiz, sıfır birincil plastik veya sıfır emisyon gibi hedeflerimiz bulunuyor. Tabii bu yaptıklarımızı sadece kendimizle sınırlı tutmuyor, tüm ekosistemimizi buna dahil ediyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu