Bilim Teknoloji

Milletvekili Kılıç’tan gençlere ‘meslek liselerini tercih’ çağrısı

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Kılıç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki günlerde lise tercihlerini yapacak öğrencilere ve ailelerine seslenirken, “Lise tercihi yapacak genç kardeşlerimizi ve onların kıymetli velilerini, gençlerimize farklı kariyer ve iş imkanları sunan meslek liselerini değerlendirmeye davet ediyorum” dedi.

ANKARA (İGFA) – 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda, mesleki eğitimde ‘eğitim-üretim-istihdam’ birlikteliğini güçlendirmek amacıyla çok önemli adımlar atıldığını, atılan her adımın sahaya olumlu şekilde yansıdığını ve meslek liselerinde önemli bir dönüşümün yaşanmaya başladığını ifade eden Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. TBMM’de düzenlenen toplantıda öğrencilere ve ailelere seslenen Milletvekili Kılıç, “Bu çalışmalar, iş gücü piyasasının talepleri doğrultusunda, ‘istihdam’ öncelikli olarak yeniden yapılandırılan mesleki eğitimin özünü teşkil eden ‘uygulamalı eğitim’ için de önem arz etmekte… Fabrikaya dönüşen okullarımızda, üreterek öğrenen öğrencilerimiz; ülkemizin kalkınma yolculuğunda yarınlarımıza güvenle bakmamızı da sağlıyorlar” diye konuştu.

“BURSA PARLAYAN YILDIZ”

Bursa’nın her sektörden sahip olduğu çok çeşitli sanayi kompleksleriyle ülkemizin sanayi üretiminde ön sıralarda yer aldığını dile getiren Vekil Kılıç, sahip olduğu büyük üretim gücü ve potansiyeli ile Bursa’nın ülkemizin parlayan yıldızı olduğunu söyledi.

Bursa genelinde, 86 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 7 Mesleki Eğitim Merkezi, 2 Spor Lisesi ve 1 Güzel Sanatlar Lisesi olmak üzere toplam 96 meslek lisesinde, 50 ayrı alanda 112 dalda, 2094 derslikte mesleki eğitim verildiğini dile getiren Vekil Kılıç, sözlerini “Son üç yılda 9. Sınıflarda mesleki eğitime devam eden öğrenci sayısında ciddi bir artış gözlemlenmektedir. 2018-2019 13 bin 667 öğrenci mesleki eğitime adım atarken bu sayı 2020-2021 eğitim öğretim yılında 20 bin 551’e yükselmiştir. Lise tercihi yapacak genç kardeşlerimizi ve onların kıymetli velilerini gençlerimize farklı kariyer ve iş imkanları sunan meslek liselerini değerlendirmeye davet ediyorum” diyerek tamamladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu