Kültür Sanat Tarih

Tanpınar Ödülleri sahiplerini buldu

Bursa’nın Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasının usta isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar anısına bu yıl 20’incisini düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat yarışmasına dönüşen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın ödül töreni, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl roman dalında düzenlenen yarışmaya Bursa’nın yanı sıra İstanbul, Mersin, Ankara, Zonguldak, Elazığ ve Antalya başta olmak üzere yurdun dört bir yanından toplam 292 eser katıldı. İlk elemelerin ardından belirlenen 111 eser arasında yapılan değerlendirme sonunda, “Kanbur” isimli eseriyle Zonguldak’tan Esra Kahya birinci, “Nilgün ve Nakkaş” isimli eseriyle İstanbul’dan Emir Ali Çevirme ikinci, “Bir Çingene Masalı” isimli eseriyle İzmir’den Eşref Karadağ üçüncü oldu. Mansiyon ödüllerini ise “Tesis” adlı eseriyle Antalya’dan Melisa Parlak, “Harmança” adlı eseriyle Elazığ’dan Emrah Özdemir ve “Keyfiyet” adlı eseriyle Bursa’dan Kadriye Gencer kazandı.

Dündar: “Kültür ve Sanat Engel Tanımıyor”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde jüri üyelerinin de katılımıyla düzenlenen basın toplantısında yarışmada kazanan isimlere ödüllerini verdi. Ödül töreni öncesi yaptığı konuşmada, pandemi sürecinde yoğun katılımlı bazı etkinliklerini ertelemek zorunda kaldıkları belirten Başkan Mustafa Dündar, “Pandemi sürecinde Fetih Şenlikleri gibi yoğun katılımlı bir takım etkinliklerimizi ertelesek de, bazılarını kurallara uygun şekilde düzenlemeye devam ettik. Bu tür edebiyat yarışmaları ve sempozyumlar, pandemi sürecinde azalmadı, aksine artarak devam etti. Gençlerden Mehmet Akif’e Mektup Yarışması, 3. Murat ve Dönemi Sempozyumu, Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu gibi etkinliklerimizi kitaplaştırdık. TBMM Başkanlığımızın da içerisinde yer aldığı Ahmet Cevdet Paşa Sempozyumu’nun hazırlıkları sürüyor. Yine aynı şekilde, Türk Moğol İlişkileri Sempozyumu, Altay Toplulukları Sempozyumu gibi hazırlıkları devam eden etkinlerimiz var” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu