Çalışma Hayatı

Kocaeli Gebze’de dayanışmanın zaferi

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Nedex fabrikasındaki grev, kazanımla sonuçlandı.

Ufuk BAĞAN (Hür Kocaeli) – Nedex patronu ve sendika arasında Petrol İş Genel Merkezi’nde, iki yıllık sözleşme imzalandı. Sözleşmenin 2 yıllık imzalandığını ifade eden işçiler, “3,5 ikramiye hakkımız 4 ikramiye oldu. Bu yılın asgari ücreti üzerinden 1150 TL brüt zam aldık. 4 talebimiz vardı hepsi karşılandı” dedi.

“BİRLİK OLDUK KAZANDIK”

Toplam olarak yüzde 37,5 zam alındığını ifade eden işçiler, “Elbette biz grevle sadece ekonomik hakları kazanmadık. En önemlisi birlik olduğumuzda kazandığımızı yeniden gördük. Dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu anladık. Şimdi birliğimizin devam ettirme zamanı” diye konuştu. Petrol İş Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir’in açıklamasının ardından 8 vardiyası işbaşı yaptı.

“SIRA DİĞER İŞÇİLERDE”

Sendikanın açıklaması sırasında işçilerle birlikte olan Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan da “Pandemi koşullarında sürdürüldü Nedex grevi. Nedex işçileri 26 gündür kendi birliğini koruyarak bir kazanımla işbaşı yapmaları son derece kıymetli. Bu grev kazanımla sonuçlanana kadar yanınızda olacağız demiştik, tam da o nedenle buradayız. Nedex işçileri kazandı, sıra diğer işçilerde” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu