İGF

Sağlık çalışanları grevde!

Türkiye’de hekimlerin özlük haklarında iyileştirici düzenlemeler içeren ve tüm partilerin oybirliğiyle TBMM’ye getirilen yasa teklifinin geri çekilmesi üzerine, sağlık meslek örgütleri bugün ülke çapında greve gitti.

BURSA (İGFA) – 1 Aralık'ta TBMM'ye gelen düzenleme, pratisyen hekimlere 2 bin 500 TL, uzman hekimlere ise 5 bin TL ek gösterge zammı içeriyordu.

Pratisyen hekimlerin emeklilik ek göstergesinin 13 binden 33 bine, uzman hekimlerin ise 17 binden 40 bine çıkarılması öngörülen yasa teklifi, hekimlerin emeklilik hakları açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilse de güncel maaşlarında herhangi bir değişikliğe yol açmayacaktı.

Teklif hekimlerin hastanelerin döner sermayesinden hali hazırda aldıkları “sabit ek ödeme” ücretinin, emekliliğe yansıyacak şekilde merkezi sağlık bütçesinden karşılanmasını içeriyordu.

Yasa teklifinin sadece hekimlerin bir kısmını kapsayacak şekilde hazırlanmış olması, son iki hafta içerisinde tüm Türkiye'de sağlık çalışanları tarafından protesto edildi.

Bursa Tabip Odası tarafından da yapılan eylemde, hekimler, “Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz” çağrısında bulundu.”İktidara ve Sağlık Bakanlığı'na çeşitli açıklama, eylem ve yürüyüşlerle anlatmaya çalıştık yine söylüyoruz” diyen oda üyeleri, “Salgın döneminde yaşamımızı da ortaya koyup verdiğimiz emeğin daha fazla değersizleştirilmesine sessiz kalmayacağız, izin vermeyeceğiz. Toplumun sağlık hakkı; emeğimiz ve geleceğimiz için artık G(ö)REV zamanıdır. Sağlığı ticarileştiren ve temel bir insan hakkı olmaktan çıkartan, sağlık çalışanlarını değersizleştirmeye uğraşan sağlık politikalarına karşı bu uyarı G(ö)REVi; emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarıdır” diyerek taleplerini bir kez daha sıraladı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu