İGF

‘Ticaret’ten stokçuluk operasyonu

Bayilerdeki araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri gerekçesiyle 51 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Otomotiv sektöründe 'sağlıksız' olduğu ifade edilen fiyat oluşumlarına yönelik harekete geçildi.

Ticaret Bakanlığı, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nca İzmir’de bir otomotiv bayiine stokçuluk yaptığı gerekçesiyle ceza üst sınırı olan 545 bin 550 liralık idari para cezası verildiğini duyurmuştu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ticaret Bakanlığınca, tüm sektörlerde tüketicilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için zorunlu olan mal ve hizmetlerde yapılan haksız fiyat artışları ile tüketicilerin mallara ulaşmasının engellenmesine sebep olan stokçuluk faaliyetlerine yönelik suiistimaller yakından takip edilmektedir. Arz talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarına ve kurallı serbest piyasayı bozucu faaliyetlere karşı caydırıcı tedbirler alınmakta ve Bakanlığımızca mevzuat çerçevesinde tüm imkanlar seferber edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Hatırlanacağı gibi Bursa'nın Nilüfer ilçesinde de bir araziyi kiralayan otomobil firmasının araç fiyatlarını yükseltmek için araç stokladığı iddia edilmiş, vatandaşlar ikinci el ve sıfır otomobillerde stokçuluk yapan firmalara tepki göstermişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu