İGF

Bursa’da ‘Mevlana ve mevlevilik’ konuşuldu

Bursa’da Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri’nin vuslatının 748’inci yıl dönümü anısına Uludağ Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara’nın konuk olduğu söyleşi programı, Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı.

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde personele yönelik düzenlenen söyleşi programlarında bu hafta ‘Mevlana ve mevlevilik’ konuşuldu.

Uludağ Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, 800 yıllık ‘gönlü dünya kadar büyük’ Mevlana enerjisini anlatabilmenin önemli ve hassas olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kara, bununla birlikte Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi önemli şahsiyetlerin ‘birileri tarafından’ toplumla tanıştırılması, buluşturulması gerektiği ifade etti.

Mevlana’nın birçok eserinin yayınlandığını, bunlardan en önemlisinin ise Mesnevi olduğunu kaydeden Kara, 2 bin 500 beyit, 5 bin mısradan oluşan eserin ‘mesnevihanlar tarafından ezberlenerek’ 19’uncu yüzyılda İstanbul’da bulunan beş mevlevihanede okunduğunu anlattı.

Prof.Dr. Kara, konuşmasının son bölümünde ‘UNESCO’nun 40. genel konferans kararıyla’ 2021 yılının Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran ve Yunus Emre’yi anma yılı olarak kabul edildiğini vurgulayarak, UNESCO kararının önemine dikkat çekti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu