İGF

Musk’a Türksat 5B’nin NFT’sini hediye edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elon Musk ile dün yaptığı video konferans görüşmesinin detaylarını paylaştı. Erdoğan, Musk’a, 19 Aralık tarihinde SpaceX vasıtasıyla uzaya fırlatılacak TÜRKSAT 5B uydusunun önemine dikkati çekerek, aynı sene içerisinde 2 uydu fırlatan ender ülkelerden olduklarını söyledi.

ANKARA (İGFA) – İletişim Başkanlığ tarafından servis edilen haberde, Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk da Türkiye ile gelecekte birçok şeyi yapmayı sabırsızlıkla beklediğini ifade ettiği kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmenin bir onur olduğunu belirten Musk'un Türkiye'yi ziyaret etmek istediği de belirtildi.

19 Aralık'ta SpaceX aracılığıyla TÜRKSAT 5B uydusunun uzaya fırlatılacağını ve geçen Ocak ayında da TÜRKSAT 5A uydusunun uzaya fırlatıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TÜRKSAT 5A uydumuz fırlatıldığında çocuklarımızdan TÜRKSAT 5A'nın, yani bir uydunun ve uzayın hayallerinde nasıl bir yer kapladığını resmetmelerini istedik. Evlatlarımızdan muhteşem geri dönüşler aldık. 5 binden fazla resim tarafımıza ulaştı. Her biri çok güçlü ve güzel hayallerin ürünü olan bu 5 bin resmi de bir dijital menkul yani NFT haline getirerek TÜRKSAT 5B'yi oluşturduk. İşte bu güzel ve gerçekten çok anlamlı NFT'yi size hediye etmek isterim. Çocuklarımızın gözlerinde oluşan pırıltı, ileride Türkiye'nin uydu teknolojileri alanında, otonom teknolojiler alanında, yapay zeka alanında, siber dünyada nerelerde olacağının ispatı niteliğindedir.” dedi.

Elon Musk da NFT hediyesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek, uydunun gönderilmesini ve Türkiye ile gelecekte birçok şeyi yapmayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanımızın vizyonu ile Türksat 5B haberleşme uydumuz uzaya doğru yola çıkacak. Bu sayede veri iletim kapasitemiz ve internet hızımız artacak. İnternet ulaşımı olmayan yerlere de internet ulaşımı sağlanmış olacak. Ülkemize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu