İGF

Türk Polisi, Macar Hudut kapısında

Macaristan’da resmi ziyaretlerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin anlaşma kapsamında Macaristan’da 50 polis görevlendireceğini belirterek, “Önce Macaristan’ın iki kapısında, sonrasında da üçüncü kapıda gerçekleştirilecek iş birliğinden güçlü sonuçlar elde edilecektir” dedi.

ANKARA (İGFA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Macaristan Budapeşte’de, Macaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Sn. Sándor Pintér ile birlikte 'Dostluk Yolu Projesi' kapsamında Macar Hudut Kapıları'nda görevlendirilen polis memurlarının göreve başlama törenine katıldı.

Macaristan'da resmi ziyaretlerde bulunan Bakan Soylu, 2019 yılında Şubat ayında Sırbistan'la başlattıkları proje sayesinde yüzlerce göçmen yakalandığını anımsatarak, “Bir çok uyuşturucu maddesi yakalandı ve sınırı aşan suçlara müdahale edildi. İnanıyorum ki, ilk önce Macaristan'ın 2 kapısında ardından da 3'üncü kapıda geçekleştirilecek bu iş birliğinde çok daha güçlü sonuçlar elde edilecektir'' dedi.

Köklü bir geçmişe sahip Türkiye-Macaristan arasındaki ilişkilerin hem Türk hem de Macar hükümetlerinin attıkları adımlar neticesinde daha da güçlendiğini kaydeden Soylu, ayrıca kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlik için Macar Bakana teşekkür etti. Soylu, kaçak göç, uyuşturucu ve sınırı aşan suçlarla mücadele için Türk ve Macar polisinin bugün ortak bir projede yer aldığını söyledi.

 Macaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Sn. Sándor Pintér ise konuşmasında, sınır güvenliğinin sağlanması, yasadışı göç ve insan kaçakçılarıyla mücadele konusunun da ele alındığını belirterek, Bakan Soylu'nun teklifi üzerine Türk polisinin Macaristan sınırında görev yapması konusunun görüşüldüğünü anlattı. Pintér, ''Türkiye'nin bu teklifi için müteşekküriz ve saygıyla kabul ediyoruz'' dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu