İGF

Boğaziçi Üniversitesi dünyada 13. oldu

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, Gelişen Avrupa ve Orta Asya’nın En İyi Üniversiteleri 2022 sıralamasını yayımladı. Bölgesel olarak hazırlanan listeye göre Boğaziçi Üniversitesi geçtiğimiz iki yıl 15’inci sırada yer alırken 2022 sıralamasında 13’üncü sıraya yükseldi.

İSTANBUL (İGFA)-  Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, gelişen Avrupa ve Orta Asya’nın en iyi yükseköğretim kurumlarını belirledi. 2022 yılı için hazırlanan sıralamada Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’de ikinci, dünyada ise 13’üncü oldu.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ 84.3 PUANLA 13’ÜNCÜLÜĞE YÜKSELDİ

450 yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği sıralamada üniversiteler; uluslararası öğrenci ile akademisyen oranı, uluslararası araştırma ağı, öğretim üyesi-öğrenci oranı, yayın başına atıf, akademisyen başına düşen yayın oranı, web görünürlüğü, iş veren saygınlığı ve öğretim kadrosunda doktoralıların oranı gibi kriterlere göre analiz edildi. Boğaziçi Üniversitesi 100 puan üzerinden ortalamada 84.3 puan elde ederek sıralamada 13’üncü sırada yer buldu. Makale başına atıf puanı 96.9, öğretim üyesi başına yayın puanı 93.3 olan Boğaziçi Üniversitesi’nin işverenler arasında saygınlık puanı 97.3 olarak gerçekleşti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu