İGF

Mardin’de tarih beton binalardan arındırılacak

Tarihi taş evleriyle ünlü Mardin, şehri çirkinleştiren beton binalardan kurtulmak için harekete gecen Mardin valiliği beton binaları yıkmaya başladı. Proje kapsamında şehrin sületini bozan 240 bina tek tek yıkılacak. Şu ana kadar 6 beton bina yıkıldı.

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)-  Birinci cadde üzerinde bulunan ve şehrin silületini bozan 4 katlı beton binanın yıkılma çalışmasını yerinde inceleyen Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, kentin görüntüsüne uygun olmayan ve tarihi dokuların siluetini bozan yapıları tek tek yıkacaklarını söyledi.

Mardin'de tarihi yapılarının her açıdan daha iyi gözükmesini ve kentin tüm inceliklerini ortaya çıkarmak amacıyla daha önce tespit edilen 240'a yakın beton bina 222 yılında yıkılacağını belirten Vali Demirtaş,” Tarihi dokuların siluetini bozan görüntülerin ortadan kaldırılması için yoğun çaba harcıyoruz. Daha önce Kentsel dönüşüm imar planı hazırlandı. Ocak ayında büyükşehir belediyesinde onaylandı. Ve bu tarih itibari ile bizim sit alanı 100 hektar büyüklüğünde bir yerdir. Aynı zamanda etkileşim alanı 240 hektardır. Toplam 340 hektarlık bir alanı kapsıyor.”dedi

'1000'NE YAKIN BETON BİNA TESPİT ETTİK'

Bu yıl tarihi kentimizde 6.cı beton binayı yıktıklarını kaydeden Vali Demirtaş,” 2022 yılında 240 bina belirlendi. Özellikle bu sit alanındaki betonarme binaları tamamen temizleyeceğiz. Mardinimize güzel bir tarih kazandırmayı düşünüyoruz.  Çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Sağolsunlar vatandaşlarımız bu konuda bize çok büyük duyarlılık gösteriyor. Hemen bizimle anlaşıyorlar. İnşallah 2022 yılında bu betonarme binaların tamamını yıkmayı düşünüyoruz.

Şu anda yaptığımız tespitlerde 240 bina yıkılması kararlaştırıldı. Şanlıurfa koruma amaçlı planında bunlar onaylandı. Ama biz 1000 ne yakın betonarme binanın olduğunu düşünüyoruz. Bir taraftan tespitlerimizi yapıyoruz. Bir taraftan da kurul tarafından onaylanmış 240 binanın yıkılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı

'7.5 MİLYON LİRA CİVARINDAN KAMULAŞTIRMA ÖDEMESİ YAPTIK'

Ulu caminin silületini bozan 4 katlı binayı bügün itibari ile yıkım çalışması başlattıklarını ifade eden vali Demirtaş, açıklamasına şöyle davam etti. İnşallah bunu Mardin turizmine kazandıracağız.4 katlı bina 2.5 katı kaçak diğer tarafı ruhsatlıdır. Burasını yıkmaya başladık. Aynı zamanda Ulu cami etrafındaki bütün beton binaları da üst katları yıkacağız. Etrafını da düzelteceğiz. Bugüne kadar Mardin büyükşehir belediyesi olarak 7.5 milyon lira civarında kamulaştırma ödemesi yaptık. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımız arz ediyorum. Çevre ve Şehircilik bakanımıza da teşekkür ediyorum.

Tüm Mardin halkı olarak bize sağladıkları bu destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizim tek bir amacımız vardır. Mardin’i güzelleştirmek istiyoruz. Mardin sit alanı içerisinde bulunan ve kaçak olan hiçbir binayı ayakta bırakmak istemiyoruz. Ve bu tür binalarının tamamını yıkmak düşünüyoruz. Mardin Artuklular’dan Osmanlılardan bize emanet edilen bu kadim kenti gelecek nesillere aynı olduğu gibi emanet etmek istiyoruz.

Bir tane dahi beton binanın kalmasını istemiyoruz. Amacımız bu kentsel sit alanını tüm Türkiye’mize ve dünya ile paylaşmak istiyoruz. Ülkemizin en önemli turizm şehirlerinden birisi olan Mardin'imizi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini cezbedecek ve turizm potansiyelini her geçen gün katlayan bir şehir statüsüne getirmek için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Mardin'imize hayırlı olmasını diliyorum'' Mardin geleceği geçmişine bağlıdır”  şeklinde açıklamalarda bulundu

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu