İGF

‘Doğru yazanlar insanı mayalandırır’

Karamürsel Ereğli Çıpalı Konak Millet Kıraathanesi’nin tanıtımına katılan Başkan Büyükakın, Yazarlık Atölyesi öğrencileriyle bir araya geldi.

KOCAELİ (İGFA)- Millet Kıraathaneleri, gençlik merkezleri ve eğitim projeleriyle gençlere fırsatlar sunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Karamürsel Ereğli Mahallesi’ndeki Çıpalı Konak Millet Kıraathanesi’nin tanıtım
programına katıldı.

Başkan Büyükakın ayrıca, gençleri yazarlığa özendirmek ve bunun yanında edebi yazılım dillerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Akademi Lise Yazarlık Atölyesi’ne katılan genç yazarlarla bir araya geldi. Medeniyetin inşasında kelimeler ve kavramlar üzerinde durarak genç yazarlara bir konuşma gerçekleştiren Başkan Büyükakın, Çıpalı Konak Millet Kıraathanesi’nin hizmete girmesine dönük olarak da, “Mekânları şereflendiren orada ikamet eden içinde yaşayanlardır. İşte kıymetli gençlerimiz için bu merkezi şehrimize kazandırdık” dedi.

'ÇOKLU OKUMALAR YAPMALISINIZ'

“Çoklu okumalar yapmalısınız” diyerek genç yazarlarla sohbetine devam eden Başkan Büyükakın, şunları da kaydetti: “Tarihten sanata, mimariden felsefeye kadar birçok alanda okuma yapmalısınız. Yani bolca kitap okuyun. Tarihimiz insanlığın gönlüne giren ecdadımızla doludur.

Medeniyeti doğru inşa etmede insanı merkeze aldığınızda, insanı kendi iradesiyle baş başa bırakmadığınızda ve bunu kurumsal çerçeveye bağlamadığınızda orada medeniyet inşa edemezsiniz. Şunu da ifade etmek isterim ki medeniyetleri yükseltenler kelimeleri ve kavramları doğru anlayanlar, doğru yazanlar ve insanları mayalayanlardır. İşte insanları mayalayanlarda yazarlardır” dedi.

'KONAK YEREL HALKIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Ereğli Millet Kıraathanesi olarak hizmet verecek olan Çıpalı Konak; tarihi dokusu ve konumu ile yerel halkın ilgisini çekiyor.

İki katlı konakta ilim, hikmet, irfan, marifet ve Seher Keçe Türker Kitaplığı olmak üzere beş okuma salonu bulunuyor. Kıraathanede 3.105 seçki kitap ve 156 adet süreli yayın yer alıyor. Ayrıca Seher Keçe Türker tarafından bağışlanan 2.69 adet kitap ve 250 süreli yayın Seher Keçe Türker Kitaplığı bölümünde sergileniyor. 7 personeli ile hizmet sunacak konakta misafirlere çay ve kahve ikramı yapılıyor. 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu