Kültür Sanat Tarih

Mesafe kurallarıyla “Mesafeli Kabare” açık havada oynayacak

Kocaeli Şehir Tiyatroları, “Mesafeli Kabare” adlı oyunla açık havada seyirciyle buluşacak

Mesafe kurallarıyla “Mesafeli Kabare” açık havada oynayacak … “Temmuz ayında Covid-19 salgınının toplumsal yansımalarını mizahi bir dille anlatan “Mesafeli Kabare” adlı oyunla açık havada seyirciyle buluşacak…” detaylar haberimizde…

Mesafe kurallarıyla “Mesafeli Kabare” açık havada oynayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde 1 Haziran’da hayata geçirilen yeni normalleşme planı kapsamında yeni oyunlarla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek bir projeyi sahneye taşımak için kolları sıvayan Şehir Tiyatroları, “Mesafeli Kabare” adlı oyunuyla pandemi sürecini ve Covid-19 salgınının toplumsal olarak yansımalarını eğlenceli ve mizahi açıdan aktaracak. Oyunun provalarını da açık havada gerçekleştiren Şehir Tiyatrosu oyuncuları, toplumun her kesiminin kendini bulacağı karakterleri canlandıracak.

12 ilçede açık havada seyirciyle buluşacak

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında sezonu kapatan Kocaeli Şehir Tiyatroları, 1 Haziran’da hayata geçirilen yeni normalleşme dönemiyle birlikte yoğun bir tempoyla çalışmaya tekrar başladı. Türkiye’de ilk olacak “Mesafeli Kabare” adlı oyunu için provalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 12 ilçenin tamamında açık havada seyircisiyle buluşacak. Oyunu izlemek için gelen seyirciler, mesafeli bir şekilde oturacak. Ayrıca reji de mesafeli olacak ve oyuncular birbirleriyle çok fazla temas etmeyecek. 8 Haziran’da provaları başlayan oyun, Temmuz ayının ilk haftasından Eylül ayına kadar açık havada Kocaeli seyircisiyle birlikte olacak.

“Hijyen ve güven ortamını sağlayacağız”

Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olacak “Mesafeli Kabare” adlı oyun hakkında bilgiler veren Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı şunları söyledi; “1 Haziran itibariyle biz de önümüzdeki süreci nasıl bir repertuvara ulaştıracağımızı, seyirciyi burada nasıl kabul edeceğimizi, hijyen ve güven ortamını nasıl sağlayacağımız konularında çeşitli çalışmalar yaptık. Şimdi bizim ilk hedefimiz Temmuz ayında bir komedi meydan oyunu ile sahneye çıkmak olacak. Oyunumuzun ismi de “Mesafeli Kabare” olacak. Açık havada sahneleyeceğimiz oyunumuz Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olacak.

“Çok eğlenceli ve başarılı bir oyun olacak”

Çünkü oyunumuzda hem pandemi sürecini anlatacağız hem de pandemi şartlarına uygun oynayacağız ve rejilendireceğiz. Çok eğlenceli ve başarılı bir oyun olacağını düşünüyorum. Yaptığımız oyunumuzla 12 ilçeyi de dolaşacağız. İzlemeye gelen seyircilerimiz sosyal mesafeye uygun şekilde oturacak. Yeni normale bizler de seyircilerimiz de alışacak ama sanat her zaman devam edecek” dedi.

“Evimizde yaşadıklarımızı mizah yoluyla anlatacağız”

“Bu yaşadığımız dönemde hayatımıza giren mesafe bizler için çok değerli ve insanlar bu zaman içerisinde evlerinde kalmak zorunda kaldılar, çok sıkıldılar” diyerek sözlerine başlayan oyunun yönetmeni Volkan Dinç, “İnsanlarımızın sıkıntıları hafiflesin, onlara moral olsun diye oyunumuza komedi mantığıyla yaklaştık. Oyunumuz 4 tane skeçten oluşuyor. Pandemi döneminde evimiz içindeki hallerimiz ve yaşadığımız durumları biraz mizah yoluyla anlatıyoruz. Hedefimiz seyirciyi eğlendirmek ama eğlendirirken de ara oyunlarla sağlık çalışanlarına ve evde kalan 65 yaş üstü kişilerin yaşadıklarına dikkat çekmek istiyoruz” diyerek duygularını dile getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu