Haber

İl Koordinasyon Toplantısı Çevre Bakanı Başkanlığında yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün ilimize gelerek bir dizi toplantı gerçekleştirdi

İl Koordinasyon Toplantısı Çevre Bakanı Başkanlığında yapıldı … “Üreteceğimiz rezerv konutlarını da Körfez ilçemizde Barbaros, Kabakoz dediğimiz güney mahallesinde ve yine Derince belediyemizin de Deniz mahallesinde ikamet eden vatandaşlarımıza teklif edeceğiz” dedi. detaylar haberimizde…

İl Koordinasyon Toplantısı Çevre Bakanı Başkanlığında yapıldı

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Kocaeli Milletvekilleri tarafından karşılanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentin çevre ve şehircilik projelerinin görüşüleceği toplantının yapılacağı salona geçtiler.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un başkanlığında Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Sami Çakır, Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz, Emine Zeybek, Bakanlık Temsilcileri, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İlçe Belediye Başkanları ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman katıldı.

Bakan Kurum İkinci Toplantısını Kömürcüler OSB Yönetimiyle Yaptı

Toplantıya İl Koordinasyon Toplantısına katılanlara ilaveten Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ayhan ve Yönetim Kurulu Üyeleri dâhil oldu.

****

Toplantıların ardından ilk olarak Manisa ve Van’da meydana gelen depremlere değinerek olay yerlerine ekiplerin intikal ettiğini, hasar kayıt çalışmalarının başlatıldığını belirten Bakan Kurum: “Fiilen hızlı bir şekilde Bursa, İstanbul, Van, Manisa ve Bingöl’de de ekiplerimiz sahadalar ve vatandaşlarımızın yarasını en kısa sürede sarmak suretinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ülkemiz deprem bölgesidir. Bugün burada bulunduğumuz Kocaeli, geçmişte çok önemli acılar yaşadı. Bu noktada depreme hazırlıklı şehir çalışmalarını da o günden beri sürdürmeye gayret gösteriyoruz. Kocaeli bu anlamda çok önemli bir dönüşüm gerçekleştirdi. Kararlı bir şekilde bu dönüşümleri yapıyoruz. Bugün görüyoruz ki ülkemiz iklim değişikliği etkilerini artık net bir şekilde hissetmektedir. Vatandaşlarımız, derelerin taşması, heyelan, seller, aşırı yağışlar nedeniyle hayatlarını verecek kadar etkilenmektedirler. Bu çerçevede bize düşen topyekûn hareket etmektir. Bu, bir ilçenin bir ilin tek başına yapabileceği bir şey değildir. Vatandaşımızla bugüne kadar hep birlikte hareket ettik. En son virüs sürecinde dünyaya örnek olacak bir tavır sergiledik. Deprem konusunda da iklim değişikliği konusunda da aynı davranışı vatandaşımızdan, belediyelerimizden bekliyoruz” diyerek bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde yapılması gereken destek ne ise bu destekleri vermeye gayret edeceklerini belirtti.

****

Bursa’da hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirten Bakan Kurum; “Kestel, Orhangazi, İznik ve İnegöl’de ki binalarda 10 ağır hasar, 35 az hasar tespit edilmiş olup diğer 192 yapı ve 10 fabrikamızda hasar tespit edilmemiştir. İstanbul’da yaşanan sel felaketinde il müdürlüğümüzün ekipleri olay yerine hemen intikal ettiler. Bakan yardımcımız, İçişleri Bakan Yardımcımızla birlikte iki gündür sahadalar. Burada da gerekli tahkikat hem hukuki hem de teknik yönde yapılmaktadır. Bu çerçevede de imar kanununda iskân verilebilecek binaları net bir şekilde belirlemiş durumdayız. Bu noktada çalışmalarımız sürüyor” dedi.

****

Bakan Kurum, Kocaeli’de deprem ile alakalı her ilçemizde çalışmaların yürütüldüğünü ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu noktada vatandaşımızın can ve mal güvenliğini emniyet altına alacak çalışmaları da süratli bir şekilde yapacağız. Körfez ilçemizde 97 bin metre karelik yaklaşık bin 300 rezerv konut üreteceğiz. Üreteceğimiz rezerv konutlarını da Körfez ilçemizde Barbaros, Kabakoz dediğimiz güney mahallesinde ve yine Derince belediyemizin de Deniz mahallesinde ikamet eden vatandaşlarımıza teklif edeceğiz. Vatandaşlarımızın rızası olması kaydıyla da bu dönüşümü hızlı bir şekilde tamamlamak istiyoruz. Bu çerçevede bu çalışmaları bitirmek üzereyiz. Ekim ayı içerisinde rezerv konutlarımızın ihalesini yapacağız. Deniz mahallemizdeki planlama çalışmasını da en geç 3 ay içerisinde Büyükşehir Belediyemiz, Bakanlığımızla birlikte tamamlayıp vatandaşlarımıza bu imkânı vermiş olacak.

****

İzmit Cedit mahallesindeki dönüşüm projesini tek başına İlçe belediyemizin gerçekleştirmesi zor. Bu sebeple Büyükşehir Belediyemiz ve Bakanlığımız bu projede verilmesi gereken her türlü desteği vermek suretiyle uygulamaya koyacaktır. Örnek bir girişim olacaktır. Toplu konut daire başkanlığımız, bin 150 konut olarak tasarımını gerçekleştirdiler ve bu alandaki ihaleyi yılsonuna kadar da gerçekleştireceğiz. Hacı Hızır Mahallesindeki riskli alanla ilgili alınan karar yine vatandaşlarımızın yoğun talebi sonrasında yapılacak incelemeler neticesinde riskli alan ilanı kararımızı yeniden değerlendirerek riskli alan kararı kaldırılması yönünde karar alınması durumda temmuz ayı içerisinde kaldırarak, vatandaşlarımızın bu noktadaki sorunlarını, problemlerini çözmüş olacağız. Veli Ahmet mahallesindeki planlama çalışmalarımız da devam ediyor. Gölcük Denizevler mahallesinde konutlarımız tamamlanmak üzere. Örnek bir dönüşüm oldu ve hızlı bir şekilde tamamlayıp vatandaşlarımıza evlerini teslim etmiş olacağız. Merkez mahallesi için de talepleri alıyoruz ve bu talepleri de inşallah doğru bir planlamayla bu dönüşüm çalışmasını da yapmış olacağız. Derince Yenikent’te ilçe belediyemiz kentsel dönüşüme başladı. 418 konut üretiyoruz. Bu çerçevede Yenikent’teki dönüşüm sürecini belediyemizle birlikte yürütüyoruz. Bu doğrultuda yine Kandıra Akdurak mahallesinde vatandaşlarımızla görüşmelerimizi başlatacağız.”

****

Şehrin içerisinde kalmış küçük sanayilerimizi de dönüşüm projeleri kapsamında şehir dışına alma planından bahseden Bakan Kurum; “Bu çerçevede bakanlığımız, Gebze Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemizle birlikte bir proje yürütüyoruz. Gebze içerisinde şehrin içinde kalmış olan sanayi alanlarının şehrin dışına taşıma projesi kapsamında 396 bin metre karelik alanda 100 bin metre karelik sanayi sitesinin inşasını bakanlığımız yapacak. Buraya da şehrin içerisinde kalmış sanayi sitelerinin taşınma sürecini bu yıl içerisinde ihalesini yaparak başlatacağız. 50 ve 100 binlik sosyal konut projelerimiz hızlı bir şekilde sürüyor. 50 bin sosyal konutta 800, 100 bin sosyal konutta ise 3 bin konutu depreme karşı dayanıklı konutlar olarak Kocaelimize yapıyoruz ve vatandaşlarımıza da inşallah teslim edeceğiz” dedi.

****

Açıklamalarında ‘millet bahçeleri’ne de değinen Bakan Kurum; “Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 23 millet bahçesinin açılışını gerçekleştirdik. Kocaeli’mizde de devam eden 9 millet bahçemiz var. Bu millet bahçeleri bittiği zaman yaklaşık 2 buçuk milyon karelik bir yeşil alanı Kocaelimize kazandırmış olacağız. Bu çerçevede 7 millet bahçesini Bakanlığımız ve 2 tanesini de Büyükşehir Belediyemiz yürütmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Gebze Halkına söz verdiği Gebze’de bulunan 573 bin metre karelik alanın projeleri bitme safhasına geldi. Burada bir millet bahçesi inşa edeceğiz. Derince’de stadımızın olduğu alanın 17 Ağustos’ta ihalesini gerçekleştiriyoruz. Buraya da Pazar yeri inşa edeceğiz. Gölcük’te 18 Ağustos’ta millet bahçemiz ihale ediliyor, yine ağustos ayında Dilovası’nda bir ihalemizi gerçekleştireceğiz. İzmit’te fuar alanında yer alan 200 bin metre karelik bir alanı da Kocaeli’mize kazandırıyoruz.

Projeler inşallah yılsonuna kadar tamamlanacak. Körfez millet bahçesi çalışmalarımız başladı. Büyükşehir belediyemizin de yürüttüğü Darıca ve Hünkar çayırı alanları var. Hünkâr çayırı Fatih Sultan Mehmet Han’ın otağının bulunduğu önemli bir alandır. Buraya önemli bir millet bahçesi kazandıracağız. Atalarımızın bizlere bıraktığı değerlere sahip çıkmak adına o bölgenin inşasını gerçekleştireceğiz. İzmit merkezinde şehrin en yoğun olarak kullanıldığı eski tren yolunu ve tüm cepheleri iyileştireceğiz. 10 milyonu hibe 10 milyon lirası ise kredi olmak üzere 20 milyon bedelli bir proje de gerçekleştirilecektir. Kocaeli’ de otoban kenarında gürültü kirliliğini gidermek adına büyükşehir belediyemizle yürüttüğümüz ‘gürültü bariyeri’ projemiz var. Proje bitmek üzere, bu yıl inşası başlayacak. Körfez ve Derince ilçelerimizin alt yapısını yapmak amacıyla Büyükşehir Belediyemiz ile İller Bankası Genel Müdürlüğümüz 110 milyon liralık ortak proje yürütüyorlar” İfadelerinde bulundu.

****

Su arıtma tesislerine ve mavi bayraklı plajlara da değinen Çevre Bakanı; “Kocaeli’mizde 22 atık su arıtma tesisimiz var. Bütün atık sularımız arıtılıyor ve %100 başarı sağlamış durumdayız. Mavi bayraklı plajlarımız var. Kıyı kirliliğini takip ediyoruz. Bu çalışmalarımızı daha yeşil ve daha yaşanabilir Kocaeli için yürütüyoruz” dedi.

****

Kömürcüler OSB ile yapılan görüşmeler sonucu alınan karaları açıklayan Bakan Kurum; “Tüm Türkiye için önemli olduğunu düşündüğümüz Dilovası ilçemizin sıkıntılarından birine değindik. Daha önce geldiğimizde Dilovası’ndaki Kömürcüler OSB’nin taşınacağını ifade etmiştik. Bugün Kömürcüler OSB yönetimiyle görüşme yaptık. Bu alanda artık kömürcülük faaliyetlerinin yapılmasına müsaade etmeyecek adımları atıyoruz. Temmuz ayı içerisinde yeni bir planlama yaparak Tavşancıl’ın üstünde ve Kömürcüler OSB’nin olduğu alanda hem de diğer alanlarda kamulaştırma sürecini başlattık.

Dilovası’na, Kocaeli’ne yakışır, insanımıza ve vatandaşımıza yakışır yeni bir şehircilik örneği ortaya koyacak çalışmayı başlatıyoruz. İlk etapta bin 500 konutun ihalesini yılsonuna kadar yapacağız ve inşaatlarına başlayacağız. Önümüzdeki yıl da bu konutların inşası etaplar halinde tamamlanacaktır. Bu kapsamda 50 milyon lirayı kamulaştırma için Büyükşehir Belediyemize aktarıyoruz. Tüm bu çalışmalarımız; güçlü Türkiye, güçlü Kocaeli güçlü şehirler mantığında Kocaeli’mizi ihya ve inşa etmektir. Valimiz, Milletvekillerimiz, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımız, yani tüm ekibimizle birlikte vatandaşımızın daha iyi şartlarda yaşaması adına Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu