Kültür Sanat Tarih

Leyla Atakan belgeseli için start verildi

Leyla Atakan belgeseli için start verildiLeyla Atakan’ın, bugün hala partiler üstü bir isim olarak Kocaelililerin gönlünde yaşamaya devam ettiğini belirten Başkan Hürriyet, belgeselin her yönüyle önemli bir eser olacağını söyledi. detaylar haberimizde…

Leyla Atakan belgeseli için start verildi

Hürriyet, Leyla Atakan Belgeseli için, önümüzdeki ay ‘kayıt’ diyecek

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in büyük önem verdiği, 1971 yılında görevi başındayken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden, Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın hayatını konu alan belgesel filmin çekimleri önümüzdeki ay İzmit’te başlıyor

tarihe geçen Leyla Atakan
tarihe geçen Leyla Atakan

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan’ın hayatını belgesel film haline getiriyor. Kadrosunda çok önemli oyuncuların yer alması beklenen belgesel filmin çekimlerinin, önümüzdeki ay İzmit’te başlayacağı öğrenildi. 1968-1971 yılları arasında İzmit Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Leyla Atakan, 3 yıl içine sığdırdığı önemli hizmetlerinin yanı sıra, talihsiz ölümüyle de hafızalardaki yerini koruyor. Atakan 1971 yılında görevi başındayken geçirdiği trafik kazasında, yanında bulunan 3 meclis üyesiyle birlikte hayatını kaybetmişti.

leyla atakan ve meclis üyesi arkadaşları
leyla atakan ve meclis üyesi arkadaşları

GENÇ NESİLLERE ÖRNEK OLACAK

Leyla Atakan’dan yarım yüzyıl sonra İzmit’te seçilen ilk kadın belediye başkanı olan Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye’nin siyasi tarihi açısından da önemli bir kilometre taşı olan Leyla Atakan’ın hayat hikâyesinin, genç nesiller için önemli bir tarihi miras olacağını söyledi. Gençliğinden itibaren ömrünün son gününe kadar ülkesine birçok alanda hizmet eden Leyla Atakan’ın, bugün hala partiler üstü bir isim olarak Kocaelililerin gönlünde yaşamaya devam ettiğini belirten Başkan Hürriyet, belgeselin her yönüyle önemli bir eser olacağını söyledi.

DÖNEMİN TANIKLARI ANLATACAK

Hem İzmit hem de ülke için çok önemli bir proje olan belgeselin yönetmenliğini ise bir çok projede imzası bulunan Mustafa Yılmaz yapacak. Çekimlerine önümüzdeki ay başlanacağı açıklanan projenin konseptini yaklaşık bir buçuk yıllık bir araştırma sonrası oluşturduklarını belirten Yılmaz, filmin hikâyesinin yazılı kaynakların dışında, dönemin tanıkları ile yapılan röportajlara dayandırıldığını söylüyor. Filmin senaryosunda ise beyaz perde ve ekranlardaki birçok başarılı işle tanınan Osman Dikiciler’in imzası olacak. İzmit Belediyesi adına projenin yapımcılığını üstlenen Zeta Yapım’dan Serkan Kuşari ise, projeyi götürdükleri her oyuncunun büyük bir ilgiyle projeye destek verdiğini söylüyor.

KENDİ ADINA DÜZENLENECEK FİLM FESTİVALİYLE GALA YAPACAK

Göreve geldiği dönemde proje fikrini ortaya koyan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, çekimleri önümüzdeki ay İzmit’te başlayacak olan filmi, parti farkı gözetmeksizin Türk siyasetine emek veren tüm kadınlara ithaf ettiklerini belirtti. Ekranların sevilen birçok isminin rol alacağı filmde Leyla Atakan’ı kimin canlandıracağı ise şimdilik sır gibi saklanıyor. Belgeselde Atakan’ı sürpriz bir ismin canlandıracağı konuşulurken, filmin galasının da yine Leyla Atakan anısına başlatılacak olan bir kadın filmleri festivalinin açılışında olacağı gelen bilgiler arasında.

YURT DIŞINDAKİ FESTİVALLERDE GÖSTERİLECEK

İngilizce, Almanca ve Fransızca altyazılı olarak hazırlanacak olan filmin yurt dışında önemli festivallerde de gösterilmesi için şimdiden çalışmalar başlamış durumda. Bir döneme ışık tutacak belge niteliğindeki bu film, Türk Kadının başarılarını dünyaya duyurmak adına önemli bir misyon üstlenecek. Leyla Atakan ve çalışma arkadaşlarını hak ettikleri şekilde anmaya gayret ettiklerini belirten Başkan Hürriyet, “Onların aziz hatıralarını unutmamak ve unutturmamak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Film de bu amaçla, Leyla Atakan’ın hayatını anlatan önemli bir belgesel olacak. Bu belgeselin ardından da Leyla Atakan Kadın Filmleri Festivalini başlatarak, hem kentin kültür-sanat hayatına hem de kadınların sosyal yaşama katılımına katkı vermek istiyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu