Haber

Ekrem Dönmez: “İl Emniyet Müdürü görevden alınmalı”

Ekrem Dönmez: “İl Emniyet Müdürü görevden alınmalı” … Polise kimlik göstermediği gerekçesiyle gözaltına alınan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. detaylar haberimizde…

Ekrem Dönmez: “İl Emniyet Müdürü görevden alınmalı”

Ekrem Dönmez, “İl Emniyet Müdürü, suç işleyen kamu görevlilerini korudu. Bu yüzden İl Emniyet Müdürü görevden alınması gerekiyor. O polisler hakkında suçundan soruşturma başlatılması, açığa alındıktan sonra tutuklanmaları gerekiyor” dedi. İfade tutanaklarını sosyal medya hesabından paylaşan Dönmez, “Emniyet’in açıklamasından da çok ama çok utandım” ifadelerini kullandı.

İskenderun’da ailesiyle yemek yerken kimlik kontrolü yapan polise “Yasal dayanağınız nedir” diye sorduğu için gözaltına alınan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, polisler hakkında şikayetçi olduktan sonra adliyede basın açıklaması düzenledi.

Ekrem Dönmez, “Polisin, bir vatandaşı aramadan ya da kimlik sorgusunu yapmadan önce, istendiği takdirde karar ve yasal dayanağını vatandaşa beyan etme hükümlüğünün olduğunu ifade eden Dönmez, “Polis kıyafetiyle mekân basıp insan kaçırıldığı olaylar yaşadık. Polisin polis olduğunu vatandaşa nazik bir dille beyan etmesi gerekiyor. Kapalı mekânlarda yazılı emrin vatandaşa bildirilmesi gerekiyor. Bu bir zorunluluk” diye konuştu.

Polis memurlarının açığa alınması ve da tutuklanması gerektiğini belirten Ekrem Dönmez, “Hakkını vatandaşa doğru olarak ifade edemeyen polis, vatandaşın canını ve malını koruyamaz” dedi.

Ekrem Dönmez özetle şunları söyledi:

HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR

Bizim ‘polis’ mi yoksa ‘hukuk devleti’ mi olduğumuza karar vermemiz gerekiyor. Her istenmeyenin bastırıldığı, baskılandığı bir süreçten geçiyoruz. Dünkü olay da bununla bağlantılı. Çünkü polis ve bekçi yasasında vatandaşların hakları muğlaklaştırılarak polisin yetkisi arttırılıyor. Bununla birlikte kişisel hak ve özgürlükler kanun ve yönetmelikle uygulamaya dönüştürülüyor. Bazen fiili uygulamayla gri bir alan oluşturuluyor. Dün yaşanan olay her an herkesin başına gelebilir. Ben polise avukat ve baro başkanı olduğumu söyleseydim, bu sorun yaşanmayacaktı. Fakat o baskıcı hale getirilip keyfi şekilde arttırılan polis yetkisinin bir vatandaşın özgürlüğünü gölgelediği yerde hak aramaya kalktığınızda şiddetle karşılaşırsınız. Dünkü olay buna bir örnekti.

İL EMNİYET MÜDÜRÜ ARADI

Kamuoyuna yansıyan görüntüleri Hatay İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz’la paylaştım. “Ne gerek vardı, neden baro başkanı olduğunuzu söylemediniz? Siz baro başkanısınız ayıp değil mi?” dedi. Ben de bu ifadeler karşısında ne diyeceğimi bilemedim. Ona “Had bildirmek için aradıysanız görüşmeyi bitirelim” dedim. Bana görüntüleri neden ona gönderdiğimi sordu, ben de ona “Size emniyet müdürü olarak bir suç ihbar etmek istedim. Siz olmayacaksanız da bu kişi kim olacak? Siz bunu soruşturmakla yükümlüsünüz. Eğer bunu istemekle hata etti isem özür dilerim, dilerseniz işlem yapmayın” dedim. Bunun üzerine bana “Bu şekildeki davranışınız ve bu sözlerinizden dolayı utanç duyuyorum” yanıtını verdi.

AÇIĞA ALINIP TUTUKLANMALILAR

İl Emniyet Müdürü, suç işleyen kamu görevlilerini korudu. Onların suç işleyen tavrına sahip çıktı. Bu yüzden İl Emniyet Müdürü görevden alınması gerekiyor. O polisler hakkında ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan soruşturma başlatılması, açığa alındıktan sonra tutuklanmaları gerekiyor.”

‘EMNİYET’İN AÇIKLAMASINDAN UTANDIM’

“Görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla yaptığı şikayetle ilgili ifade tutanaklarını Twitter hesabından paylaşan Ekrem Dönmez, “Zifiri karanlıktayız. İl Han Özay, Günışığında Yönetim kitabına ‘Ben devletim ama her aklıma esenin yapamam ya!’ diye başlar. Eğer devlet aklı/hukuk varsa, devlet benim diyen şehir zorbalarını bir gün dahi görevde tutmamalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamasından da çok ama çok utandım” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu