Yaşam

Akşener: ‘Küçükken Leyla Atakan olma hayalimiz vardı’

Hürriyet, Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun tören alanına kurulan butonlara basmasının ardından temel atılacak yerin ilk çimentosu döküldü

Akşener: ‘Küçükken Leyla Atakan olma hayalimiz vardı’ … CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in son bir yılda gerçekleştirdiği projelerin toplu açılış törenine katıldı. detaylar haberimizde…

açılış yapıldı, butonlara basıldı
açılış yapıldı, butonlara basıldı

Akşener: ‘Küçükken Leyla Atakan olma hayalimiz vardı’

Toplu açılış töreni konuşmalarının ardından Ambarcı Köyü’ne yapılacak olan ‘Ambarcı Camii’ temel atma töreni gerçekleştirildi. Hürriyet, Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun tören alanına kurulan butonlara basmasının ardından temel atılacak yerin ilk çimentosu döküldü.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde CHP’li İzmit Belediyesi’nin 27 milyon liraya satın aldığı temizlik araçlarının tanıtımı ve 9 projenin açılışı gerçekleştirildi. Programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldı.

açılışta Kılıçdaroğlu ve Akşener sohbet ettiler
açılışta Kılıçdaroğlu ve Akşener sohbet ettiler

“SIFIRDAN BİR SOSYAL TESİS YAPTIK”

Programda ilk konuşmayı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yaptı. Hürriyet konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

* Göreve geldiğimizde ilk yapacağımızın israf musluklarını kapatmamız gerekiyordu. Benzin harcamalarını kendi cebinden harcayan bir başkan olarak makam aracı almak yerine hizmet aracı aldık. Aylık yaklaşık 1 milyon tasarruf hamlesini başlattık. 75 aracımız ve projelerimiz bizden sonraki nesillere armağan olsun. Millet İttifakı’nın tek derdinin millet olduğunu ifade ediyoruz.

* Gençlerin ‘Fatma ablası’yım. Etüt merkezi istediler, 25 bin kitaplık bir kütüphane yaptık. Dedik ki ‘sosyal desteklerimizi arttıracağız’… Durumu olamayan vatandaşlarımız için Gıda Bankası ve Dost Eller projesini hayata geçirdik. Sosyal tesisimiz yoktu. Özel şirketten aldık, sıfırdan inşa ettik. Bir sosyal tesis yaptık.

Dost Eller Mağazası
Dost Eller Mağazası

“1 BUÇUK MİLYON MASKE DAĞITTIK”

Kooperatifçiliği yaygınlaştırmak amacıyla ‘Çınar Kadın Kooperatifi’ ve ‘Dikim Evi’ni yaptıklarını belirten Hürriyet, “Maske dağıtılamayan zamanda 1 buçuk milyon maske dağıttık. 7 kadın vardı; şimdi 30 kadınımız ev bütçesine katkı sunuyor. Karadeniz sahillerinde Sarısu Gençlik Kampı’nı açtık. Emine Bulut ve Şehit Ömer Can Açıkgöz Parkı’nı açtık.

İzmit Gıda Bankası
İzmit Gıda Bankası

“PANDEMİ VE KAYNAK YETERSİZLİĞİNE RAĞMEN…”

Göreve geldikten sonra boş arazileri tarıma açtıklarını ifade eden Hürriyet, “Organik üretime geçtik. Lavanta bahçeleri açtık. Yaşam bahçeleri kurduk. Güçlü seralar oluşturduk. Dışa bağımlılığımızı azaltacağız. Bir cami sözümüz vardı. Onun da temelini atıp inşaatını bitireceğiz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bunlar pandemi ve kaynak yetersizliğine rağmen başardık. Mutluluk aramakla bulunmaz. Mutluluğu inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

“SİYASİ HAYATIMA KOCAELİ BELEDİYE BAŞKANI ADAYLIĞI İLE BAŞLADIM”

Genel başkanlardan samimiyet gösterisi
Genel başkanlardan samimiyet gösterisi

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in ardından söz alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ben İzmit’in kızıyım. İzmit’in bir köyünde doğdum. Siyasi hayatıma da 1994 seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ile başladım. O adaylık beni bugün karşınıza getirdi. İYİ Parti’nin genel başkanı olarak sizlere hitap ediyorum. İlk sözüme Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde bir kahvede başladığım anı hatırladım sizleri görünce. Sayın genel başkanım demiştim ki suyu nefis, havası temiz, insanı muhlis İzmit… Evliya Çelebi öyle yazmıştı” açıklamasında bulundu.

“KÜÇÜKKEN LEYLA ATAKAN OLMA HAYALİMİZ VARDI”

Sarısu Gençlik Kampı
Sarısu Gençlik Kampı

İzmitli genç kızların, 1968-1971 yılları arasında Kocaeli’nde belediye başkanlığı yapan ve ilk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan olmak istediğinin altını çizen Akşener, “Ben babası Alparslan Türkeş’çi olan, ağabeyi MHP Kocaeli İl Başkanlığı yapmış bir ailenin kızıyım. Ama İzmitli olan her kız çocuğunun aklında, hayalinde CHP’den seçilmesine rağmen Leyla Atakan olmak hayalimiz vardı. İzmit ilk kadın belediye başkanlarından birini seçmiş, CHP ile Demokrat Partisi’nin kavga ettiği dönemde iki tarafın da oy verdiği, seçildikten sonra herkesin Leyla Ablası olmuş bir başkandan söz ediyorum. Fatma Başkan inşallah Leyla ablanın bıraktığı o rol model olma ve bize cesaret verme mirasını umarım sürdürürsünüz. İzmitli sizi sevdi. Umarım bu hizmetlerinizle İzmit’in şehri eminliğinden Kocaeli’nin belediye başkanlığına gidersiniz” dedi.

“BU MEMLEKETİN HUZURA, BARIŞA İHTİYACI VAR”

Emine Bulut Parkı
Emine Bulut Parkı

Akşener’in ardından kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim; ‘unutmayacağınız bir şey var, siz Millet İttifakı’nın belediye başkanıysanız’. Fatma hanımın seçilmesinde kocaman bir payınız var sayın genel başkanım. Biz milletimizi, ülkemizi, vatanımızı, bayrağımızı düşünüyoruz. Farklı düşünsek bile bu bayrak altında huzur için yaşamak istiyoruz. Kavgadan hiç kimse karlı çıkmaz. Bu memleketin huzura, barışa ihtiyacı var. Düşüncesini her vatandaşın özgürce ifade etmesine ihtiyacı var. Bu memleket 83 milyonun ortak paydasıdır. Birlikte yaşıyoruz burada. Gerginlik yarattılar, linç girişiminde bile bulundular. Ama ben bu millete bir söz verdim ve bu sözün arkasında duracağım. Bu ülkeye demokrasi gerçek manada gelene kadar durmayacağım” ifadelerini kullandı.

Çınar Kadın Kooperatifi
Çınar Kadın Kooperatifi

“MİLLET İTTİFAKI’NIN HİÇBİR FERDİNDE MAKAM MERAKI YOK”

Millet İttifakı’nın derdinin millet olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Hepimizin huzur içinde yaşadığı bir millet oluşturmak istiyoruz. Makam ve saltanat meraklısı olanlar ülkenin çıkarlarını değil kendilerinin ve ailelerinin çıkarlarını gözetirler. Millet İttifakı’nın hiçbir ferdinde makam ve saltanat merakı yoktur. Bizim belediye başkanlarımızın koltukları dahi icra yoluyla altlarından alındı. Sandılar ki gücü koltuk veriyor. Unutmasınlar gücü veren koltuk değil milletin kendisidir” şeklinde konuştu.

“HİZMETE ÖNCE YOKSUL BÖLGELERDEN BAŞLAYACAKSINIZ”

Hürriyet’in hizmetlerinin başlangıç için gayet güzel olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

* Kocaeli İzmit’te güzle şeyler yapılabilir. Büyük bir boşluk var. O boşluğu dolduracaksınız. Türkiye’nin 81 ilinden gelenler var. Onlara hizmet etmek bir belediye başkanının asli görevidir. İnşallah dediler ki şimdi İzmit Belediye Başkanı ileride Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olacak. Bundan hiçbir şüphem yok. Belediye başkanı arkadaşlarıma seçildikten sonra parti rozetinizi çıkaracaksınız, oraya bir Türk Bayrağı takacaksınız ve ayrım yapmayacaksınız dedim.

* Hizmete önce yoksul bölgelerden başlayacaksınız, onları kucaklayacaksınız. O insanlar ihmal edildi. Onları kucaklayacaksınız dedim. İhalelerin şeffaf yapılmasını istedim. Eşim dostum diye bir şey yok. Eşit olacağız. Her yerde. Eğer kul hakkını gözetiyorsak gerçek bir yönetici kimliğiyle öne çıkmış oluruz.

İŞTE AÇILIŞI YAPILAN PROJELER

Açılışı yapılan projeler şunlar:

* Kendi bünyesinin dışında dijital ortamında 25 binin üzerine kitap bulunduran İzmit Belediyesi Kütüphanesi.
* İhtiyaç sahiplerinin giysi ihtiyacını karşılayacak, ‘Dost Eller Mağazası’.
* Halka hizmet edecek olan sosyal tesis ‘Gülümse Kafe’.
* Dijital ortamda kurulan ‘Kardeş Eller’ sistemi üzerinden belediyeye başvuran ihtiyaç sahiplerinin gıda taleplerini karşılayacak ‘Gıda Bankası’.
* Sadece gençlerin değil ailelerinin yararlanabileceği, ‘Sarı Su Gençlik Kampı’.
* Eski eşi tarafından küçük kızının önünde katledilen ve kadın cinayetlerinde bir simge haline dönüşen Emine Bulut’un isminin yaşatıldığı ‘Emine Bulut Parkı’.
* Gündoğdu Mahallesi’nde çocuklar için ‘Şehit Ömer Can Açıkgöz Parkı’.
* Kentin dışarıya bağımlı olduğu çiçek ve süs bitkileri ihtiyacına yetecek ‘İzmit Belediyesi Yaşam Bahçesi / Çiçek Serası’.
* Daha önce prefabrike bir mescitte ibadet edilen kalan Ambarcı Köyüne ‘Ambarcı Cami temel atma töreni’.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu