Çalışma Hayatı

Çeker: ‘Kimse görev ve yetkisini aşmadan işini yapsın’

Çeker: ‘Kimse görev ve yetkisini aşmadan işini yapsın’Çeker; “Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kurumların nasıl ve hangi mevzuatlar doğrultusunda yönetileceği bellidir. Mevzuatlara uygun olarak kurumları yönetin”. detaylar haberimizde…

Çeker: ‘Kimse görev ve yetkisini aşmadan işini yapsın’

Bir üst kuruma gönderilmek üzere Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliğine teslim edilen dilekçeleri Kurum amiri İl Sağlık Müdürlüğüne göndermeyerek çalışanların Hukuki haklarını kullanmalarını engellenmesi ile ilgili Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, SBU Derince Eğitim Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Serap Koçhisar ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Laboratuvar Teknisyenleri İl Sağlık Müdürlüğünün 02/06/2020 Tarih ve E- 3987 Sayılı yazısı ile Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü emrine geçici görevle görevlendirilmişlerdir.

Laboratuvar Teknisyenleri Kanunların kendilerine vermiş olduğu hakkı kullanarak söz konusu geçici görevlendirmelerin iptal edilmesi için İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilmek üzeri Darca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliğine 09/06/2020 tarih ve 118829028 sayılı dilekçe ile başvuruda bulunarak geçici görevlendirmeye itiraz etmiştirler.

Burada ortaya tuhaflık bir durum ortaya çıkmıştır. Laboratuvar Teknisyenlerinin İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilmesi için Kuruma vermiş oldukları dilekçeleri hastane Başhekimi İl Sağlık Müdürlüğüne göndermeyerek dilekçeleri kendisi 13/06/2020 Tarih ve E-603 sayılı yazı ile cevaplamış çalışanların taleplerini reddetmiştir.

Yani Başhekimlik bir anda kendisini İl Sağlık Müdürlüğünün yerine koyarak üst kurumun cevaplaması gereken dilekçeleri kendisi cevaplamıştır.

“Başhekim haddini aşıyor”

Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Devletidir. Kurumların nasıl yönetileceği kanun ve yönetmelikler ile belirlenmiştir. Başhekim çalışanların dilekçelerini İl Sağlık Müdürlüğüne göndermesi gerekirken bunu yapmayarak kanunları yok saymıştır. Çalışanları da mağdur etmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğünün cevaplaması gereken dilekçeleri kendisi cevaplayarak mevzuat yerine orman kanununa geçiş yapmıştır. Kendi görev ve yetki sınırlarını aşmıştır. Kendisini İl Sağlık Müdürünün yerine koymuştur.

Geçici görevlendirmeyi yapan İl Sağlık Müdürlüğüne çalışanların itiraz dilekçelerini ulaştırılması gerekirken bunu yapmayarak çalışanın anayasal haklarının aramasının önüne set çeken başhekim yapmış olduğu hukuksuzluğu çalışanların dilekçelerine vermiş olduğu cevapla da hukuksuz davranışını belgelemiştir.

Anayasa ile koruma altına alınan dilekçe hakkı engellenmiştir. Yapılan işlem suçtur. Bu durum usul ve mevzuata aykırı olup konunun incelenmesi ve ilgililer hakkında da soruşturma başlatılması gerekmektedir.

Sosyal medyada yapmış olduğu açıklamalar ile gündemden düşmeyen, vatandaşa karşı Robin Hut rolünü oynayan sıra çalışanın haklarını verme gelince de kanun ve yönetmelikleri yok sayan başhekimin vukuatı ilk değildir.

“Usulsüz işlemlere hukuki mücadelemiz sürecek”

Sorumlu sendikal anlayışımız gereği usulsüz ve hukuksuz uygulamalar yapan idarecileri ve başhekimi bir kez daha uyarıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kurumların nasıl ve hangi mevzuatlar doğrultusunda yönetileceği bellidir. Mevzuatlara uygun olarak kurumları yönetin. Usulsüz olarak yapmış olduğunuz işlemlerin yanınıza kar kalacağını sanmayın, usulsüz işlemlere karşı dün olduğu gibi bugünde gelecekte de hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.

Söz konusu işlemler ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği’ne başvuru yaptık. Dilekçe hakkının kullanılmasının önüne geçen, yetkisini aşarak olmadık işlere girişenler hakkında soruşturma açılması, idari ve cezai işlem başlatılmasını istedik. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu