Haber

Çeker: “Sağlık çalışanları haksızlığa uğramaktadır”

Çeker; "Devlet terbiyesi almamış bu şahsiyetler kurumları istedikleri gibi yöneteceklerini sanmakta, adeta kendilerini orta çağdaki derebeylerinin yerine koymaktadır"

Çeker: “Sağlık çalışanları haksızlığa uğramaktadır” … Çeker; “Anestezi Teknisyenleri görev tanımlarına aykırı bir şekilde sürüntü almak için görevlendirilmişlerdir. Ateş ölçümü yurtta nöbet tutmak gibi görevleri yapmaları da sözel olarak tebliğ edildiği görülmüştür” dedi. detaylar haberimizde…

Çeker: “Sağlık çalışanları haksızlığa uğramaktadır”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, usulsüz görevlendirmeler için Sağlık Hizmetleri Müdürü ile görüşmeye giden anestezi teknisyenlerini tehdit eden Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı hakkında açıklamalarda bulundu. Çeker yaptığı basın açıklamasında; “Sağlık çalışanlarının salgın süreci ile ilgili kahramanlıklarına tüm Türkiye şahittir. Fakat her ne hikmetse bazı hastanelerimizde usule aykırı görevlendirmeler yapılarak sağlık çalışanları zor durumda bırakılmakta, haksızlığa uğramaktadır.

“Orta çağdaki derebeyleri”

Haksız ve hukuksuz uygulamaların müsebbibi kamu idaresinde liyakatsiz ve ehliyetsiz şahsiyetlerin bürokraside istihdam edilmesidir. Devlet terbiyesi almamış bu şahsiyetler kurumları istedikleri gibi yöneteceklerini sanmakta, adeta kendilerini orta çağdaki derebeylerinin yerine koymaktadır. Bunun en son örneklerinden biri Kocaeli Devlet hastanesinde yaşanmıştır. Anestezi Teknisyenleri görev tanımlarına aykırı bir şekilde sürüntü almak için görevlendirilmişlerdir. Ateş ölçümü yurtta nöbet tutmak gibi görevleri yapmaları da sözel olarak tebliğ edildiği görülmüştür” dedi.

“Baskı kurup tehdit etmiştir”

Ömer Çeker, “Anestezi teknisyenleri sorunlar hakkında Sağlık Hizmetleri Müdürü ile görüşmeye gittiklerinde, Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı da odada bulunmaktadır. Görüşme esnasında usulsüz görevlendirmeyi kabul etmeyen anestezi teknisyenlerine hukuk ölçüsünde işlem tesis etmek yerine Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı, anestezi teknisyenlerinin verilen görevlendirmeleri kabul etmedikleri takdirde farklı uygulamalara tabi tutulacaklarını ve değişik yaptırımların kendilerine uygulanacağını söyleyerek baskı kurmuş ve tehdit etmiştir. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün söz hakkı sahibi olduğu yerde, müdürü yok sayarak çalışanı tehdit etme cesareti alan liyakatsiz ve ehliyetsiz Müdür Yardımcısı bu gücü nereden almaktadır? Bir ata sözü der ki ‘Ayaklar baş, başlar ayak olmuş; ben derdimi gidip kime anlatayım” Tam da Kocaeli Devlet Hastanesi’ni anlatmaktadır” eleştirilerinde bulundu.

“Burası kanun devletidir”

Başkan Çeker açıklamasının devamında; “Buradan bir kez daha vurgulamak isteriz ki hiçbir çalışanı, mevzuatı esneterek, es geçerek hukuksuz işler ile çalışanı görevlendiremezsiniz. Burası kanun devletidir, makamı, mevkii ne olursa olsun kendi kafasına göre çalışanlara usulsüz görevlendirmeler yapamaz. Ayrıca her çalışanda hakkını hukukunu arar, itirazını da yapar.

Fakat ne hazindir ki hastanede sorun çözmesi gereken bir idareci çalışanların konu ile ilgili itirazı ile karşılaştığında çözüm üreteceği yerde tehditkar bir tavır takınarak çalışanlara aba altından sopa göstermiştir. Yaşanan bu çirkin olay sağlık çalışanları tarafından tutanak altına da alınmıştır” dedi.

“Derebeyleri bile reva görmezdi”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Başkanı Çeker, “Kurumu devletin kurumu gibi görmeyip babasının çiftliği zannedenlere had ve hudutlarını hatırlatıyoruz. Bu haddini bilmeyen devlet terbiyesinden yoksun Müdür Yardımcısı hele bir de sarı sendikanın yönetim kurulu üyesi ise vay geldi kurumda görev yapan sağlık çalışanlarının başına. Sağlık çalışanının hak ve hukukunu koruması gereken kişi hem usulsüz uygulama yapacak hem de çalışanı tehdit edecek, bu davranışı orta çağdaki derebeyleri bile ahalisine reva görmezdi.

Buradan liyakat ve ehliyetten nasibini almamış, kendisini orta çağlardaki derebeyi sanan Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı’nı uyarıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Devletidir. Kurumlar mevzuatlar doğrultusunda yönetilir. Makamlar sizin hizmet etmeniz içindir, zulüm aracı olarak çalışana karşı kullanmak için size tahsisi edilmemiştir” ifadelerini kullandı.

“Gerekli şikayetleri yaptık”

Çeker, “Her iki meselede de gerekli şikâyetlerimiz üst mercilere yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” diyen Çeker, “Tüm platformlarda da bu işin peşini bırakmayacağız. Hukuksuzluk, haddini aşmak kimsenin yanına kalmaz, hele ki şu salgın döneminde kahraman sağlık çalışanları ile uğraşanların hiç yanına koymayız. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu