Çalışma Hayatı

EYT GEBZE Derneğinden Tüm emekçi ve EYT’lilere çağrı

EYT GEBZE Derneğin olarak; Tüm emekçilerimizi ve Mağdur Olan 'EYT' kaderdaşlarımızı bekliyoruz

EYT GEBZE Derneğinden Tüm emekçi ve EYT’lilere çağrı … Erdoğan; “Biz Emeklilikte Yaşa Takılan kesimin karşı çıktığı nokta; bu yasanın geriye doğru aleyhte işletilmesidir” dedi. detaylar haberimizde…

EYT GEBZE Derneğinden Tüm emekçi ve EYT’lilere çağrı

EYT GEBZE Derneği tarafından yapılan çağrı basın açıklaması:

“EYT GEBZE Derneğin olarak; Tüm emekçilerimizi ve Mağdur Olan ‘EYT’ kaderdaşlarımızı bekliyoruz.

EYT kazanılmış haktır. Geriye dönük Yasayla Emeklilik hakkımız ötelenmiştir.

Basın açıklaması: 08.09.2020 Tarihinde Saat:18:30’da Gebze Kent Meydanında yapılacaktır.

Not: Basın toplantımız için Tüm yasal izinler alınmıştır.

EYT mağduriyetinin 21 yılı;

Biz Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 8 Eylül 1999 tarihinden önce, bir Sosyal Güvenlik Çatısı altında, çalışma hayatına atıldığımız için, beklenti ve planlarımızı, doğal olarak o zamanki koşullar ve yasalar içinde gerçekleşmesini bekledik. Ama 4447 Sayılı Yasa çıkartılıp, bir de geriye doğru işletilerek, mevcut şartlara bir de Yaş Şartı eklediğinde, hayatımızın en büyük şoku ile karşılaştık. Hükümetler elbette bulundukları şartlar itibariyle, devleti koruyucu yasalar çıkartabilirler. Böyle bir duruma, kesinlikle diyeceğimiz bir cümle veya tavır olamaz. Biz Emeklilikte Yaşa Takılan kesimin karşı çıktığı nokta; bu yasanın geriye doğru aleyhte işletilmesidir. Böyle yapılarak, mağduriyet zincirimize yeni bir halka eklenmiştir.

“Aylık Bağlanma Oranları %28’lere düşürüldü”

2008’de çıkartılan 5510 Sayılı Yasayla da, 2008 yılı öncesi %78 olan Aylık Bağlanma Oranları, yeni bir düzenlemeyle %28’lere düşürüldü. İnsanların alım gücünün düştüğü gerçeği ile birlikte, emekli olduktan sonra gelirlerinin de düşürülmesi, insanların madden ve manen dibe vurmalarına neden olmuştur.

“Kıdem tazminatına saldırı tesadüf değildir”

Bunlarla birlikte, gerek Staj Sigortalığının, Hizmet başlangıcı olarak sayılmaması, çalışmayan ve geliri düşük olan kişilerden Genel Sağlık Sigortası adı altında bir kesinti yapılması ve son günlerde çalışanların ileriye dönük, bir birikimi olarak gördükleri, Kıdem Tazminatlarının bir Fona devredilerek, değerlendirilip Sigorta sahibine öyle verilmesi düşüncesi, bu ülke çalışanlarını birikimlerini tam olarak alamama durumu ile birlikte, psikolojik olarak çıkmazlara sokmaktadır.

“Hükümetten çözüm odaklı olmasını bekliyoruz”

Sonuç olarak Hükümetimizden beklentimiz; yukarıda saydığımız mağduriyet ve kayıplarımızı göz önünde tutarak, haklarımızı bizlere iade etmeleridir. Hükümetler bu gibi girişimlerinde, vatandaşlarının yanında olduklarını göstermesi, ayrılmaz bir bütün ve birliktelik göstergesi olarak algılanır. Hükümetimizin bu anlayış ve düşüncede olduklarını bizlere hissettirmelerini ve çözüm odaklı olmalarını bekliyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu