Çalışma Hayatı

Çeker: “Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, bugün Körfez Devlet Hastanesi önünde sendika üyeleri ve sağlık çalışanları ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Çeker: “Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz” … Çeker; “Hayatla ölüm arasında ince çizgide vatandaşlarımızın sağlığına kavuşması için hizmet üreten sağlık çalışanlarının emeğinin hakkını dünyada ödeyecek hiçbir ekonomik değer yoktur” dedi. detaylar haberimizde…

Çeker: “Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Ek ödeme değil özel hizmet tazminatlarına zam ile tek ödeme istiyoruz” dedi.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, bugün Körfez Devlet Hastanesi önünde sendika üyeleri ve sağlık çalışanları ile birlikte basın açıklaması yaptı.

“Vaat ettikleri sadaka düzeyinde”

Başkan Ömer Çeker, “Sağlık Bakanlığı yetkilileri ısrarla ve periyodik olarak Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarına ödemiş olduğu veya ödeyeceğini vaat ettiği sadaka denecek düzeyde, çalışanların geleceğine ve müktesebine etki etmeyen ek ödemelerle sağlık çalışanlarını kamuoyu gündemine taşımaktadır. Hayatla ölüm arasında ince çizgide vatandaşlarımızın sağlığına kavuşması için hizmet üreten sağlık çalışanlarının emeğinin hakkını dünyada ödeyecek hiçbir ekonomik değer yoktur. Olması da mümkün değildir” dedi.

“Açıklama çalışanları üzmekte”

“Sağlık çalışanları bu işi para için yapmamaktadırlar” diyen Çeker, “Sağlık Bakanlığı’nın ‘Çalışanlara Ek Ödemeyi yüzde 100 tavandan veriyoruz’ açıklamaları çalışanları üzmektedir. Hakkaniyetten uzak, tavandan ek ödeme uygulaması çalışma barışına sekte vurmaktadır. Aynı bilgi ve beceriye sahip, aynı ortamda, aynı işi yapan, aynı risk altında hizmet üreten çalışanlar arasında dahi eşitsizlikler olduğu görülmüştür” diye konuştu.

“Sağlık ekip işidir”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sağlık kurumlarında genel idari sınıfında görev yapan, memur, hizmetli, şoför, temizlik, güvenlik gibi personel olmadan sağlık hizmeti verilmesi mümkün değildir. Dolayısı ile sağlık ekip eşidir. Ekip içerisinde ayrım yapılması hakkaniyete uygun düşmemektedir. Ayrıca, yetkililerin sağlık çalışanına vereceklerini söylemiş olduğu Ek Ödeme rakamlarını sağlık teşkilatında çalışanların yüzde beşinin bile alması mümkün değildir.

“Söylemler gerçeği yansıtmamaktadır”

Fiyasko olduğu belli olan ek ödemeler 10 lira, 20 lira veya 0 TL olarak hesaplara yatmıştır. Pandeminin kahramanlarına layık görülen ücretler ile sağlık çalışanları ancak bir simit alıp çay içebilir. Ancak çok az sayıdaki bazı personel bakanlığın açıklamış olduğu rakamları almaktadır. Kamu Hastaneleri Hizmetleri başkanının yayınlamış olduğu görüş yazısı ile de bu tescillemiştir. Yetkililer sağlık çalışanlarına emeğinizin karşılığı ödenmez derken gerçeği ifade etmiyorlarmış, Emek ve alın terimizi yok etmek için ellerinden geleni yapanlar bunun usul ve esasları ile ilgilide çok titiz çalışarak, ince işçilik ile çalışanın ekmeğini midesinden almaya devam ediyorlar.”

“Sağlık çalışanının hali içinden çıkılmaz hale geldi”

Başkan Çeker, “Bakanlığın yatırmamak için uzun bir süre direndiği Ek Ödeme ücretleri meselenin nasıl bir vahim boyutta olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bunların yanına birde yetkilendirilmiş sendikanın çıkıp sağlık çalışanları performans yapmıyorlar, para az olsun buna itirazımız olmaz gibi söylemlerle bunları destekleyince sağlık çalışanının hali içinden çıkılmaz bir duruma dönüşmüştür. Ek ödemelerdeki adaletsizlik, hüsran ve çalışanda yarattığı hayal kırıklığına defalarca sendika olarak dikkat çekmemize rağmen böylesi bir durumla sağlık çalışanları tükenmişlik sendromuna mahkum edilmişlerdir” dedi.

“Tüm sağlık çalışanları mutsuz, kırgın ve kızgındır”

Başkan Çeker, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Pandemi ile mücadelede can veren, virüse yakalanan kahraman sağlık çalışanları bu yapılanları hak etmemişlerdir. Hala ısrarla yanlışı sürdürmek, kamu işvereninin çalışanlara bakış acısını ortaya koyan acı, acı olduğu kadarda üzücü bir durumdur. Bunun en somut göstergesi olan Ek Ödemeler tahammül edilecek seviyeyi çoktan aşmıştır.

Böyle bir ödemenin sağlık çalışanlarının hiçbir derdine derman olmayacağı gibi çalışma barışını bozmakta, işyerlerinde huzuru kaçırmakta olduğunu herkes iyi görmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanlarının özel hizmet tazminatlarını artırarak maaşlarda kalıcı şekilde iyileştirme (zam) yapmalıdır.

Cin Ali hikayeleri benzetmesi

Cin Ali’nin hikayelerini aratmayan Ek ödeme hikayesini artık Sağlık Bakanlığı sonlandırmalı doğru düzgün bir iş yapmalıdır. Çalışanları mutsuz ve huzursuz eden uygulamalardan vaz geçmelidir.

Sağlık çalışanlarının haklarının korunması ve geliştirilmesi için Türk Sağlık Sen olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanlarını; Emeğine ve ekmeğine sahip çıkmaya davet ediyorum. Haklı Dava Güçlü Sendika, Türk Sağlık Sen.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu