Haber

Eğitim-Sen: “Hakkını arayan Metal işçilerinin yanındayız”

Eğitim-Sen: “Hakkını arayan Metal işçilerinin yanındayız” … “Gebze’den Ankara’ya başlatmak istedikleri haklı yürüyüş, Kocaeli Valiliği’nin salgın bahanesiyle 2 gün önce ilan ettiği yasak gerekçe gösterilerek engellendi…” detaylar haberimizde…

Eğitim-Sen: “Hakkını arayan Metal işçilerinin yanındayız”

Eğitim ve Bilim Emekçileri olarak, “Gözaltına Alınan İşçiler ve Sendikacılar Derhal Serbest Bırakılmalıdır!” diyoruz.

DİSK / Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan işçilerin bugün Gebze’den Ankara’ya başlatmak istedikleri haklı yürüyüş, Kocaeli Valiliği’nin salgın bahanesiyle 2 gün önce ilan ettiği yasak gerekçe gösterilerek engellendi. Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şubesi’nin önüne yüzlerce polisle barikat kuruldu. Ardından hakkını arayan işçiler, sendikacılar ve onlara desteğe gelen diğer kurumlardan toplam 99 kişi darp edilerek gözaltına alındılar.

Hükümet salgında herkese evde kalın çağrısı yaparken işçiler her gün tıklım tıklım servislerle fabrikalara taşındı. Çarklar dönsün ısrarı yüzünden binlerce işçi koronavirüse yakalandı. Hükümetin salgınla mücadele kapsamında çıkardığı “işten çıkarma yasağı” ise yine işverenlerce fırsata çevrildi. Binlerce işçi, virüse yakalanmak ile ücretsiz izinle açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edildi. Yasak kapsamı dışında bırakılan İş Kanunu 25/II maddesi işverenler tarafından istismar edildi, yüzlerce işçi bu nedenle haksız yere işten çıkarıldı. Birleşik Metal İş sendikasının Covid 19 raporu işçiler ve salgın gerçeğini bir kere daha gündeme getirdi. Birçok fabrikada koronavirüse yakalanan işçilerin oranı %30’u buldu. Yani fabrikalarda her 3 işçiden birisi hasta!

Bu koşullarda çalışan işçiler ise sendikalaşma haklarını kullanmak istediklerinde ise yine işverenlerin aynı yöntemleriyle karşılaştılar. Birleşik Metal İş sendikasına üye olan işçiler işten atıldılar ya da ücretsiz izne çıkarıldılar. Sendikalarıyla birlikte mücadele eden işçiler bugün Ankara’ya bir yürüyüş başlatmak istediler. Ancak fabrikalarda denetim yapmayanlar, işçilerin kötü koşullarda çalıştırılmasına, hasta olmasına göz yumanlar, salgını engellemesi gerekenler, bunun yerine işçilerin haklı yürüyüşlerini engellemeyi tercih ettiler.

Hükümet emekçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkının gasp edilmesini seyretmek ve bu suça ortak olmak yerine yasaları ihlal eden işverenleri engellemelidir. Hükümet emekçilerin göz göre göre hasta olmasına göz yummak yerine işverenleri denetlemeli; idari yaptırımlar uygulamalıdır!

Salgın sürecinde sağlık emekçilerinin hayatlarını, eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerin ve ailelerinin sağlıklarını hiçe sayanlarla işçilerin sağlıklarını hiçe sayanlar ve işçilerin hak mücadelelerini engelleyenler aynıdır.

Eğitim Sen olarak Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın ve metal işçilerinin yürüyüşüne yapılan polis saldırısını, işçilerin ve sendikacıların darp edilerek gözaltına alınmalarını protesto ediyoruz. Sendikacılar ve işçilerle geçmiş olsun dileklerimizi paylaşıyor; işçilerin haklı mücadelesinde eğitim ve bilim emekçileri olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bir kere daha ilan ediyoruz!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu