Kültür Sanat Tarih

Yavuz: “Engelli kardeşlerimizin yaşam koşullarını kolaylaştırmalıyız”

Yavuz: “Engelli kardeşlerimizin yaşam koşullarını kolaylaştırmalıyız” … Yavuz; “Kimisi ailemizin bir ferdi, kimisi bir yakınımız veya komşumuz olan engelli vatandaşlarımız toplumumuzun ayrılmaz parçalarıdır” dedi. detaylar haberimizde…

Yavuz: “Engelli kardeşlerimizin yaşam koşullarını kolaylaştırmalıyız”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli kardeşlerimiz için farkındalık oluşturan özel bir gündür.

Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyulan toplumsal bir husustur. Engelli kişilerin yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba göstermek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir.

Milletlerin, devletlerin gelişmişliği, sadece ihracatları, kişi başına düşen milli gelirleri veya yaşam seviyeleri ile ölçülemez. Aynı zamanda toplumun dezavantajlı grupları olarak nitelendirdiğimiz engelliler, yaşlılar, şehit ve gazi aileleri gibi dezavantajlı gruplara sunduğu imkanlarla da ölçülür.

“YASAL DÜZENLEMELER HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR”

‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturuyla hareket eden Devletimiz; engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içerisinde etkin olarak yer almaları, günlük yaşama engelsizce katılmaları, toplumla bütünleşmeleri, fırsat eşitliğine sahip olmaları ve katma değer üretmeleri için önemli düzenlemeleri hayata geçirmeye devam etmektedir. Özellikle son yıllarda uygulanan sosyal politikalarla, engelli vatandaşlarımıza sahip çıkarak, hem ekonomik hem de sosyal yönden önemli haklar sağlayıp, engelli kardeşlerimizin yaşam koşullarını kolaylaştırmak için çok önemli yasal düzenlemeler hayata geçirilmiştir.

Kimisi ailemizin bir ferdi, kimisi bir yakınımız veya komşumuz olan engelli vatandaşlarımız toplumumuzun ayrılmaz parçalarıdır. Engellilerimizin özgüvenlerinin sağlanması, üretim ve hizmet alanlarındaki katkılarıyla ailelerine ve topluma faydalı olabilmeleri amacıyla bu vatandaşlarımızın kamuda ve özel sektörde istihdamları yönünde çeşitli düzenlemeler uygulanmıştır.

Tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına varana dek, her alanda önemli başarılara imza atan engellilerin verdikleri mücadeleler gerçekten takdire şayandır. Bizler sadece onların engellerini bir nebze de olsa unutturmak, onların hayat standartlarını yükseltmek için çalışmaya devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, engeli olan tüm vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde; bir kez daha yanında olduğumuzu bildiriyor, devletimizin sunduğu bütün imkânlarla yaşam alanlarını düzenleyeceğimizi ifade ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu