Kadın-Çocuk

Kaya: “Kadın Haklarını gasp eden bir iktidar anlayışına sürüklendik”

Kaya; “’Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten, ‘Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’, ‘Kadın mıdır, kız mıdır’, ‘Kadına şiddet abartılıyor’, ‘Türk kadını evinin süsüdür’, ‘Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek’ sözleriyle kürsü başından kadın haklarını gasp eden bir iktidar anlayışına adeta sürüklendik”

Kaya: “Kadın Haklarını gasp eden bir iktidar anlayışına sürüklendik” … Kaya; “Gerici zihniyetler, bugün tüm insanların eşit olduğu algısını yıkmak için, cinsiyet eşitsizliğini topluma yeniden adapte etmek için yine iş başındalar” dedi. detaylar haberimizde…

Kaya: “Kadın Haklarını gasp eden bir iktidar anlayışına sürüklendik”

CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Kaya’dan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde anlamlı mesaj

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısı ile bir açıklama yayınladı. Başkan Kaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İKTİDARIN KADINLARA KARŞI TUTUMU”

“86 yıl önce kadınlara tanıdığı seçme ve seçilme hakkı ile tüm dünyaya örnek olan ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün ilan edilmesini sağlayan Türkiye Cumhuriyeti, bugün iktidarın kadınlara karşı akla hayale sığmayan tutumu sebebi ile kadın cinayetleri ile dünyaya öncülük etmektedir. “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten, “Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum”, “Kadın mıdır, kız mıdır”, “Kadına şiddet abartılıyor”, “Türk kadını evinin süsüdür”, “Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek” sözleriyle kürsü başından kadın haklarını gasp eden bir iktidar anlayışına adeta sürüklendik.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ UYGULAMAYANLARLA MÜCADELEMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Görüyoruz ki 86 yıl önce kazanılan savaşın mağlupları olan gerici zihniyetler, bugün tüm insanların eşit olduğu algısını yıkmak için, cinsiyet eşitsizliğini topluma yeniden adapte etmek için yine iş başındalar. Kadına yönelik ve aile içi şiddet mağdurlarını korumak için devlete sorumluluk veren yürürlükteki İstanbul Sözleşmesi’ni yıllarca uygulamayan üstüne üstlük kaldırılmasını gündeme getirenlere karşı mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kadın erkek eşitliğini 100 metrelik koşu sonuçlarına bağlayanların gösteri amaçlı binip de üstünde duramadıkları atları kahraman kadınlarımız korkusuzca cephelerde düşman üstüne sürmüş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için mücadele vermiştir. O günden bugüne kadar Cumhuriyet kadınlarımız kanlarını akıtarak çektikleri kırmızı çizgiler ile ne kendi haklarından ne de milletin bağımsızlığından ödün vermiştir.

“GERİCİ ZİHNİYETLERE KARŞI MÜCADELE VEREN CUMHURİYET KADINLARIYIZ”

Türkiye’nin tek dereceli seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ı yetiştirmiş bugün Fatma Kaplan Hürriyet’e bu bayrağı teslim etmiş şehrimizin kadınları olarak bu savaşın en ön saflarındayız. Ülkemizin bağımsızlık ve egemenlik kazanımında fiziksel güç ve kuvvetinin üstüne çıkarak mücadele eden, bugün aynı mücadeleyi gerici zihniyetlere karşı veren tüm Cumhuriyet kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu