Kadın-Çocuk

“Türk Milletini zafere taşıyan Atatürk’ün Büyük Türk Kadını”

“Türk Milletini zafere taşıyan Atatürk’ün Büyük Türk Kadını” … Cicioğlu; “Büyük Türk Kadını, emperyalizme karşı verdiğimiz bağımsızlık savaşının en ön cephelerinde Mehmetçik ile birlikte düşmana karşı kahramanca savaşmış ve destansı mücadeleler vermiştir” dedi. detaylar haberimizde…

“Türk Milletini zafere taşıyan Atatürk’ün Büyük Türk Kadını”

Vatan Partisi Kocaeli Öncü Kadın Başkanı Sebahat Cicioğlu 5 Aralık 1934 Türk kadınına seçme ve aday olma hakkının verildiği günün yıldönümünde anlamlı ve tarihe vurgu yapan bir kutlama mesajı yayınladı.

Cicioğlu yayınlamış olduğu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1930’lu yıllarda bir dizi yasa ile başlayan kadınlarımızın yerel ve genel yönetimlerde yer almaları ile ilgili Kemalist Devrim çalışmaları; 5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile taçlandırıldı.

Kadınlarımızın, 1923 yılında başlayan bu konudaki çalışma ve örgütlenme girişimleri seçim kanunu gereği gerçekleşememiş ve milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olamamışlardı.

1934 yılındaki bu sonuç, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Kemalist Devrimi ileriye taşımak için kadına verdiği değerin önemini gösteren şu sözlerinde yankılanıyordu: “Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk Kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır.”

Bu haklar, o yıllarda bugün kendilerini demokrasi havarisi olarak görenlerin ülkelerinde henüz yaşama geçmemişti.

O Büyük Türk Kadını, emperyalizme karşı verdiğimiz bağımsızlık savaşının en ön cephelerinde Mehmetçik ile birlikte düşmana karşı kahramanca savaşmış ve destansı mücadeleler vermiştir.

Kara Fatma, Halime Çavuş, Halide Onbaşı, Nezahat Onbaşı, Gördesli Makbule vb. İsimli isimsiz onlarcası bu destanın görkemli örnekleridir.

Yeniden Atatürk Devrimi rotasına girdiğimiz ve Vatan Partisi iktidarının yaklaştığı önümüzdeki günlerde, emperyalizme karşı güçlü birlik ve beraberliğin yakıcı önceliği nedeniyle tüm kadınlarımızı Partimizin saflarına ve öncü kadın mücadelesine davet ediyoruz!

“Dünyada hiçbir milletin kadını, ‘Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez” Sözleriyle, Türk Kadınını erkeği ile birlikte eşitleyen büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Büyük Türk Kadınının bugünü kutlu olsun!”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu