Kültür Sanat Tarih

CHP Kocaeli: “İnsan Hakları Dokunulamaz Devredilemez Ertelenemez”

81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamasını CHP Kocaeli İl Başkan Vekili Av. Mehmet Nazım Gençtürk ve CHP Kocaeli Çevre, Doğa ve İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Bilgi Dehmen kamuoyu ile paylaştı.

CHP Kocaeli: “İnsan Hakları Dokunulamaz Devredilemez Ertelenemez” … Açıklamada; “İçinde yaşadığımız tek adam rejimi; hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejimdir” denildi. detaylar haberimizde…

CHP Kocaeli: “İnsan Hakları Dokunulamaz Devredilemez Ertelenemez”

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamasını CHP Kocaeli İl Başkan Vekili Av. Mehmet Nazım Gençtürk ve CHP Kocaeli Çevre, Doğa ve İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Bilgi Dehmen kamuoyu ile paylaştı. Gençtürk ve Dehmen yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Temel Hak ve Özgürlüklerin Uluslararası Güvencesi olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72. yılındayız. Beyannamenin kabulünün yıldönümünde; ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten hatta başta ifade ve basın hürriyeti, adil yargılanma hakkı olmak üzere yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız.

İçinde yaşadığımız tek adam rejimi; hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejimdir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, arka arkaya ilan edilen OHAL kararnameleri ve uygulamaları ile tek adam rejiminin yarattığı 20 Temmuz sivil darbesiyle birlikte ülkemizde hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Ülkemizin hak ve özgürlükler karnesi, eşit-özgür ve adil bir dünya için mücadele eden bizler ve hak savunucuları açısından, hak etmediğimiz bir utanç tablosudur.

* Türkiye, “Özgür Olmayan Ülkeler” kategorisinde yer almış, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürülmüştür.
* Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde; Türkiye 2020 yılında 128 ülke içinde 107. sıraya gerilemiş,
* Türkiye; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin önüne gelen dosyalarda en bir hak ihlali tespit edilen dosya sayısında 1. Sırada, başvuru da ise 9 bin 250 başvuruyla ikinci sırada yer almıştır.
* Barış Bildirisine imza atan akademisyenlerin, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin haklarının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz 2019’daki kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından hala görevlerine iade edilmemişlerdir. KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrasında takipsizlik ya da beraat kararı verilen vatandaşlar, yargı önünde aklanmış olmalarına rağmen, yargı kararları hiçe sayılarak görevlerine iade edilmemiş, çoklu hak ihlalleriyle baş başa bırakılmıştır.

Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve 37. Olağan Kurultay delegelerinin tamamı tarafından imzalanan “2. Yüzyıla Çağrı” beyannamemizde de yer aldığı üzere;
-İktidarımız döneminde; Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir.
-Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır.
-Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecektir.
-Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır.
-Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır.
-Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için; başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecektir.
-Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin sürdürülecektir.
-Türkiye’nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir.
-Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi; sağlık hakkından yaşam hakkına, eğitim hakkından barınma hakkına temel haklarımızın önündeki erişim engellerinin kaldırılmasının ve insan hakları ihlallerinin önlenmesinin güvencesidir. Saray iktidarı unutmamalıdır ki; bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar. DOKUNULAMAZ, DEVREDİLEMEZ, ERTELENEMEZ!! olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu