Raporlar

Perinçek: “Atlantik fitneleri Türkiye – İran dostluğunu bozamaz”

Perinçek; "Türkiye, Rusya, İran ve Azerbaycan, aralarına Gürcistan ve Ermenistan’ı da aldığında, ABD’nin Kafkaslardaki, Batı Asya’daki ve Doğu Akdeniz’deki bütün planlarını bozguna uğratacaktır. Telaşın nedeni budur"

Perinçek: “Atlantik fitneleri Türkiye – İran dostluğunu bozamaz” … Perinçek, “Azerbaycan’ın Karabağ zaferi, hem ABD’ye büyük bir hezimet yaşattı hem de bölge ülkelerinin, Atlantik’e karşı kalıcı işbirliğinin zeminini yarattı” dedi. detaylar haberimizde…

Perinçek: “Atlantik fitneleri Türkiye – İran dostluğunu bozamaz”

Tahran’ın televizyonları ve gazetelerinin aradığı Doğu Perinçek, İran kamuoyunu bilgilendirdi. Perinçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü’deki konuşmasında, İran’a karşı bir kastının kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti. Erdoğan’ın; Türkiye, Rusya ve İran’ın başını çekeceği “Altılı Platform” önerisi karşısında, ABD’nin telaşa düştüğünü ifade etti. Perinçek, Türkiye ve İran arasında yükseltilen arabozucu yaklaşımları, “Atlantik’in fitne girişimi” olarak değerlendirdi; iki ülke içindeki Atlantikçi çevrelerin harekete geçirildiğine dikkat çekti. Batı Asya’dan Çin’e kadar uzanan bir Asya ittifakını oluştuğunu kaydeden Perinçek, ABD’nin bu ittifakı engelleyemeyeceğini vurguladı.

İran’ın basın – yayın kuruluşları, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i aradı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bakü’de okuduğu şiir sonrasındaki tartışmalar hakkında görüşlerini aldı. İran kamuoyunu bilgilendiren Perinçek, şu açıklamayı yaptı:

TÜRKİYE’NİN İRAN’A KARŞI KASTI YOK

“Hükümet Sözcüsü Sayın Ömer Çelik’inin de açıkladığı üzere, Sayın Cumhurbaşkanımızın Bakü’de yaptığı konuşmasında, okuduğu şiirde İran’a karşı kesinlikle bir kasıt yok. Çünkü Cumhurbaşkanımız, konuşmasında Rusya, İran, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve kabul ederse, Ermenistan’dan oluşan ‘Altılı Platform’ önerisini ifade etti. İran’la birlikte ‘Altılı Platform’ kurmak isteyen Türkiye’nin, İran’a karşı kötü bir kasıt içinde olması düşünülemez.”

“ALTILI PLATFORM ÖNERİSİ ATLANTİK’İ TELAŞA DÜŞÜRDÜ”

“Türkiye ve Azerbaycan’ın, Putin’in de mutabakatını aldıktan sonra birlikte açıkladığı ‘Altılı Platform’ önerisi, Atlantik’i telaşa düşürdü. Azerbaycan’ın Karabağ zaferi, hem ABD’ye büyük bir hezimet yaşattı hem de bölge ülkelerinin, Atlantik’e karşı kalıcı işbirliğinin zeminini yarattı. Türkiye, Rusya, İran ve Azerbaycan, aralarına Gürcistan ve Ermenistan’ı da aldığında, ABD’nin Kafkaslardaki, Batı Asya’daki ve Doğu Akdeniz’deki bütün planlarını bozguna uğratacaktır. Telaşın nedeni budur. Şimdi de bunun karşısında Türkiye ile İran arasına fitne sokmaya çalışıyorlar. Hem İran’da hem Türkiye’de Atlantik’in güçleri var ve bunlar kışkırtıcılık için harekete geçirildi. İlginçtir, İran basınında ‘Altılı Platform’ önerisinden bahis yok.”

TÜRKİYE VE ERDOĞAN DÜŞMANLIĞINA KARŞI UYARDI

İran basınına önemli tespitler yapan Perinçek şunları belirtti: “Söz konusu önerinin, Türkiye ve İran açısından önemini, Tahran basınına geniş olarak değerlendirdim. Çok kesin bir dille bu kampanyaya karşı tavrımızı aldık ve İran’ı aydınlattık. İran’da muhafazakâr diye adlandırılan, Amerika’ya ve İsrail’e karşı olan çevreler, bu açıklamamı memnuniyetle yayıyorlar. Zira İran’ın devlet yöneticileri, en başta İran Devrim Rehberi Ali Hamaney ve Ayetullahlar, bizimle aynı görüşteler. Ama özellikle kendilerine “Reformcu” denen, Atlantik’le bağlantılı çevrelerde Türkiye düşmanlığı ve Sn. Cumhurbaşkanımıza karşı bir kampanya gözüküyor. İsrail de bu kampanyayı destekliyor.”

İRAN’DA YAYILAN TEZVİRAT: “TÜRKİYE İSRAİL’E YAKLAŞIYOR”

Türkiye’yle ilgili İran’a kamuoyuna gerçek dışı bilgilerin aktarıldığına dikkat çeken Perinçek şöyle devam etti: “Türkiye ve İran, Batı Asya’da terörizme karşı mücadelenin eksenini oluşturan en etkili ülkelerdir. ABD ve İsrail, bu iki ülkeye doğrudan saldırıya cüret edemedi. Çünkü Türkiye ve İran kaleleri sağlam. O nedenledir ki, ABD’nin psikolojik harekât aygıtı harekete geçti. İran’da ‘Türkiye İsrail’e yaklaşıyor’ şeklinde tezviratlar yapılıyor. Bunun da aslının olmadığının ve olmayacağını ifade ettim. Hatırlanacağı gibi birkaç ay önce MOSSAD Başkanı çıktı ve şunu açıkladı: ‘Batı Asya’daki baş düşmanımız, Türkiye’dir. Hatta İran’dan daha büyük bir tehdit oluşturuyor’ Arkasından İsrail’in güvenlik belgeleri açıklandı. Orada da yine Türkiye bir numaralı hedef gösteriliyor.”

TÜRKİYE’Yİ 2. İSRAİL PLANIYLA TEHDİT EDEN GÜÇLER: ABD VE İSRAİL

“ABD ve İsrail’in Türkiye’ye yönelttiği tehditler açısından meseleye bakalım” diyen Perinçek, şu tespitlerde bulundu: “İsrail, sözüm ona, Kürdistan adı altında, 2. İsrail devletini kurma planının arkasında, zaten ABD ile birlikte İsrail var. Bu güçler, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde PKK’yı destekliyor ve besliyor. Ayrıca Doğu Akdeniz’de, birlikte Türkiye’ye namlularını çevirerek Nemesis ve Noble Dina gibi askeri tatbikatlar yapıyorlar. İşte bu koşullarda, Türkiye – İsrail yakınlaşması kesinlikle gerçekçi değil. Ama diplomatik ilişkiler başka… Bir ülke, düşmanı olan ülkeyle de diplomatik ilişki kurabilir.”

FİTNECİ ABD’NİN ÇARESİZLİĞİNDE TÜRKİYE – İRAN DOSTLUĞU GÜÇLENECEK

Perinçek, ABD’nin bölgedeki son girişimlerinin de başarısız olacağını şu sözlerle vurguladı: “Batı Asya’dan Çin’e kadar uzanan bir Asya ittifakı oluşmaktadır. Bu, yeni bir uygarlığın kurucusu olan bir ittifaktır. O bakımdan, stratejiktir ve çok sağlamdır. Türkiye de uzun bir süredir, ABD’nin İran’a yönelik baskılarına karşı, tavrını komşusundan yana koymaktadır. Türkiye ile İran arasında hiçbir sorun olmadığı gibi, iki dost ülkenin beraberliği, ABD ve İsrail’in ikinci İsrail planını ve bölgedeki her türlü saldırganlığını önlemenin güvencesidir. Türkiye – İran dostluğu Atlantik fitnesiyle bozulmayacak kadar sağlamdır. Kimsenin şüphesi olmasın, söz konusu girişimler etkisiz kılınacak, iki ülke arasındaki birlik ve kardeşlik daha da güçlenecektir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu