Haber

Bursalı: “Yaptırımlar Türkiye’yi güçlendirir”

Bursalı; “Yasanın adı sürecin özetidir. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin en büyük düşmanıdır. ABD’nin Türkiye’yi hasım olarak ilan etmesi yeni değildir. Malumun ilanı yapılmıştır. ABD makamları bunu en üst kurullarında karar altına almıştır"

Bursalı: “Yaptırımlar Türkiye’yi güçlendirir” … Bursalı; “Bu kararlardan sonra Türkiye artık daha kararlıdır. Kendi yeteneklerimize daha çok yöneleceğiz. Milli sanayimiz de daha güçlü olacak. Amerikan yasasının hiç bir hükmü yoktur” dedi. detaylar haberimizde…

Bursalı: “Yaptırımlar Türkiye’yi güçlendirir”

Özgür Bursalı, ABD’nin Türkiye’yi hedef alan CAATSA yaptırımları hakkında açıklama yaptı. Bursalı, “Türkiye’yi hasım olarak tanımlayan bu yasayla birlikte, ABD’ye karşı yürüttüğümüz mücadele, yeni bir boyut kazanmıştır. ABD’yle stratejik müttefiklik’, kimsenin aksini iddia edemeyeceği bir şekilde tarihe karışmıştır.” dedi. Hiçbir yaptırımın, Türkiye’yi S-400’den vazgeçiremeyeceğini belirten Bursalı, şu tespiti yaptı: “Ülkemizin, gerçek dostlarıyla birleşerek güçlenmesi engellenemez. Bu kararlardan sonra Türkiye artık daha kararlıdır. Kendi yeteneklerimize daha çok yöneleceğiz. Milli sanayimiz de daha güçlü olacak. Amerikan yasasının hiçbir hükmü yoktur.”

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, ABD’nin “Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Karşı Mücadele (CAATSA) Yasası” gereğince Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlara ilişkin bir açıklama yaptı. Bursalı şu ifadeleri kullandı:

“STARTEJİK MÜTTEFİKLİK TARİHE KARIŞTI”

“Yasanın adı sürecin özetidir. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin en büyük düşmanıdır. ABD’nin Türkiye’yi hasım olarak ilan etmesi yeni değildir. Malumun ilanı yapılmıştır. ABD makamları bunu en üst kurullarında karar altına almıştır. 15 Temmuz’da Ankara ve İstanbul’da, Suriye’nin kuzeyinde, Kafkasya’da ve Doğu Akdeniz’de süren fiili savaş ABD’nin resmi organlarında Türkiye’yi hasım olarak tanımlayan bu yasayla birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. ABD ile “stratejik müttefiklik” kimsenin aksini iddia edemeyeceği bir şekilde tarihe karışmıştır.”

“ABD’YE KARŞI SAVAŞIYORUZ”

Bursalı, uzun bir süredir ABD’ye karşı verdiğimiz mücadeleye dikkat çekti: “Türk Ordusu dış cephede, Türk donanması Mavi Vatan’da, Türk polisi iç cephede ve Türkiye bütün kurumlarıyla, tam bağımsızlığını korumak, ekonomisini ayakta tutmak, terör örgütlerini bitirmek ve vatan bütünlüğünü sağlamak için Amerika’ya karşı savaşıyor. CAATSA yasası en az ABD kadar güçsüz ve acizdir. Bu yasanın hiçbir hükmü yoktur. CAATSA yasası Türkiye’ye diz çökertemez. Sadece bu gerçeklerin herkes tarafından anlaşılmasını sağlaması bakımından üzerinde konuşulması anlamlıdır.”

ABD’Yİ MÜTTEFİK SANANLAR!

Söz konusu yaptırımların önemli gerçeklerle yüzleşilmesini kolaylaştırdığını kaydeden Bursalı şunları belirtti: “Türkiye’yi bölmeye çalışan PKK’ya binlerce tır silah veren ABD’yi müttefikimiz sananların gafleti şimdi daha iyi anlaşılmıştır.

15-16 Temmuz’da Ankara ve İstanbul’da ülkemize diz çökertmeye çalışan ABD’den medet umanların ihaneti bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Dolar hegemonyası ile ekonomimize karşı operasyon çekenlere, Türkiye’yi Atlantik’te zincirleyenlere, Doğu Akdeniz’de namlularını vatanımıza doğrultanlara demokrasi çağrısı yapanların düşmanla iş birliği içindeki konumu herkes tarafından görülmüştür.”

BU KARARLAR TÜRKİYE’NİN ZAFERLERİNE KARŞI ALINMIŞTIR

Bursalı Türkiye için kaygılanacak bir durumun söz konusu olmadığını şu sözlerle anlattı: “ABD’nin almış olduğu yaptırım kararları bugün alınmamıştır. Bugün yaptırım kararlarının yazdığı kâğıt parçalarına değil Türkiye’nin son 5 yılına bakmak gerekiyor. Yaptırım kararları, ABD’ye ve onun terör örgütlerine karşı savaşımızda Türkiye’nin gösterdiği kararlılığa ve kazandığı zaferlere karşı alınmıştır.

“ŞEREF LİSTESİNE ADLARINI YAZDIRDILAR”

“Türkiye için endişe edecek bir durum yoktur. Benzer yaptırımlarla her yıl karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl alınan kararları hatırlayalım. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bu savaşta kararlı mücadele ettikleri için ABD haklarında yaptırım kararı aldı. Genel Başkanımız Doğu Perinçek söz konusu bakanlarımızın ‘şeref listesine’ girdiğini ifade etmişti. Şimdi de Savunma Sanayi Başkanımız İsmail Demir, o şeref listesine milletimiz tarafından eklenmiştir. Sayın Demir’in ‘Tam bağımsız savunma sanayii hedefimizde kararlıyız. Hiçbir karar bunu değiştiremez’ ifadesi de olayı açıkça özetlemektedir.”

“ABD’NİN DEVRİ BİTTİ, FIRSATLARA ODAKLANALIM”

Konuyu Türkiye’nin Asya Çağı süreci bağlamında da değerlendiren Bursalı, şu ifadeleri kullandı: “Bu kararlardan sonra Türkiye artık daha kararlıdır. Avrasya’daki yerine daha sıkı bağlanmıştır. Hiçbir karar ve yaptırım Türkiye’yi S-400 savunma sistemlerinden vazgeçiremez.

Çünkü S-400’den vazgeçmek, Mehmetçiği durdurmak demektir. Türkiye’nin güneyinde kurulmaya çalışılan İkinci İsrail projesine karşı mücadele etmemek, ABD ve AB’ye koşulsuz şartsız bağlılık demektir. Bunların gerçekleşmesi mümkün değildir. Mesele yalnızca S-400 savunma sistemlerinden ibaret değildir. Esas mesele Türkiye’nin emperyalizme karşı topyekûn yürüttüğü mücadeledir.”

“TÜRKİYE’NİN DOSTLARIYLA BİRLEŞEREK GÜÇLENMESİ”

Bursalı, yaptırımlarla Türkiye’ye geri adım attırılamayacağını kesin ifadelerle vurguladı: “Türkiye için bu saatten sonra alınan hiçbir karar ve yaptırım, kendi güvenliğini, yetenekleriyle ve gerçek dostlarıyla birleşerek güçlendirmesini engelleyemez. Bölgede oluşan güç birliği, ABD’nin devre dışı kaldığı denklemin önüne geçemez. Bilinmelidir ki, Türkiye artık yaptırımlarla dize gelecek bir ülke değildir. O devir bitmiştir. Çünkü ABD’nin Dünya’daki devri bitmiştir.”

Bu kararları alanlar Türkiye’yi tanımıyorlar, tarihimize iyi baksınlar. Bizim en büyük üstünlüklerimiz, yüzlerce yıllık imparatorluk geleneği ve devlet birikimi, bir arada ve bağımsız yaşama tecrübesi ve büyük millet bilincimizdir.

İlerleyen süreçte Türkiye, kendi yeteneklerine daha çok yönelecek. Şimdi hedef alınan milli sanayimiz daha güçlü olacak. Milli muharip uçacağımızı ve milli gemimizi yapacağız. Şu aşamada gelinen nokta bunlar için daha güçlü fırsatlar oluşturmuştur.”

BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ VE ÇÖZÜM MODELİ

Bursalı, Türkiye’nin yanında duran ülkelere işaret etti: “ABD’nin ‘yaptırım’ kararları, emperyalizmin ülkemize karşı aldığı bu açık saldırgan tutum bizlere neler göstermektedir?

Bakıyoruz bu kararlara karşı ilk açıklama nerden geldi? Rusya’dan. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ‘ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür’ dedi.

Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği ‘Altılı Platform’u hatırlayalım. ‘Altılı Platform’ önerisi artık daha güçlü. Böylesi bir platformu öneren Türkiye, bu yaptırımları umursar mı?

Bu yaptırımlar Türkiye dışında Rusya’ya, İran’a, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne karşı uygulanmaktadır. Tehdit ortaksa, bölge ülkelerinin stratejik çıkarları da ortaktır. Türkiye-Rusya-İran ilişkileri artık daha güçlü. Yeni bir dünya kuruluyor. Yeni dünya, yeni bir model oluşturdu. O model bu yaptırımların da hakkından gelir, bölgede ABD’nin bütün baskı ve tehditlerinin de hakkından gelir, gelmektedir.”

TÜRKİYE’NİN VATAN SAVAŞINDAKİ BAŞARILARI

Belirleyici olanın Türkiye’nin bölgede kazandığı zaferler olduğuna vurgu yapan Bursalı; “Karabağ’da zafer kazandık. Öncesinde Astana süreci ve Soçi mutabakatı başarı kazandı. Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan referandumu bu bölgesel işbirliğiyle bertaraf edildi. Bu birliktelik Doğu Akdeniz’de de yaptırım kararlarını Mavi Vatanımıza, sularımıza gömecektir.

Türkiye kendi dinamikleriyle, milletin kararlılığıyla, bağımsızlık ruhuyla ve ittifak potansiyeliyle o tehditlere karşı mücadele etmektedir. Çünkü Türkiye bölgede belirleyici kuvvettir. O yüzden yaptırımlar büyük fotoğrafta, hiçbir anlam ifade etmemektedir.” dedi.

“TÜRKİYE GERİ ADIM ATMAZ”

Bursalı, Türkiye’nin S-400 kararına muhalefet edenlerin çöken siyasetine dikkat çekti: “Bazıları ellerini ovuşturup bu yaptırımlardan Türkiye’nin korkacağını, geri adım atacağını, teslim olacağını düşünmektedir. Pusuda bekleyenler de konumunu bir sorgulasın. Sorgulamazlarsa biz hatırlatalım. S-400’leri “çok değerli hurdalık” olarak değerlendiriyorlardı. Geri vermeyi öneriyorlardı. Söz konusu yaptırım kararında da bu cümlenin aynısı yazıyor.

Bu yaptırımları engellemenin bir diğer yolu da ABD önünde diz çökmek. Dün diz çökenlerin beklentisi budur. Ama bunun da olma şansı yoktur, sıfırdır. ABD’den demokrasi talep edenlerin alacağı yanıt budur. İşbirliği ve özgürlük talep edenlerin alacağı yanıt budur. Göreceği manzara budur. Türkiye, ABD karşısında diz çökmez.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu